YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Sokaktaki İnsan ve Bilim
Yazar: KORALP ARSLAN | Tarih: 19/03/2008 | Saat: 00:00

Evren nesneldir. Biz de bu nesnel evrenin içindeyiz ve kaçınılmaz olarak maddenin hareketlerine hükmeden fizik yasalarıyla şekilleniriz. Tarih bize göstermiştir ki bu nesnel gerçekleri iyi kavrayabilen ve kullanabilen insan toplulukları ayakta kalabilmiştir. Belli bir sistematik içerisinde olmasa da, Taş Çağı’ndan sıyrılanlar, çevrelerindeki madde ilişkilerinin farkına varanlar olmuştur. Gelişim, bilim ile varolmuştur. Medeniyetler kurulmuş, yaşam düzeyi her geçen gün artmış, insanoğlu sistemli yaşamayı öğrenmiştir.

Bilim ışığında hayat gelişirken hurafelerin dünyası her gün kenara sıkışmıştır. Masallar üzerinden çıkar elde etmek isteyen şahıslar yeni arayışlar içine girmişler, bu büyük ışığın önüne perde çekmek için birçok yol denemişlerdir. Sayısız kere başarısız olmuşlardır. Ama her seferinde bir yıkımla varolmuştur sonları. Adam öldürmenin bir çözüm olmadığını anladılar zamanla. Ne yapmalılardı peki? Cevabı bulmaları pek de zamanlarını almadı: Tabular yaratılmalıydı!

Bu topraklardan bilimi aldılar ve yerine beyin yıkayan, militan yetiştiren bir sistem koydular. İçi boşaltılmış nesiller ekildi, kökleri sulandı ve yoz insanlardan bir orman yaratıldı. Aristo mantığında, hayatın bilincinden yoksun, köle, sorgulama yetisini kaybetmiş insanlarla doldu sokaklar… Derken televizyonlar girdi devreye. Medya patronları, yaşama amacı sadece tüketmek olan bir nesil hazırlamak için kolları sıvadılar. Bilim her geçen gün erimeye başladı. Üniversitelerdi bilim yuvaları; yıkıldılar.

Sokaktaki insanın eğitim ortalaması henüz ilköğretimi geçemedi. Bu, bilinçli olarak yapılmıştır. İnsanların önüne bilim sunulmamaktadır. Yetişen nesiller geleceğin fizikçilerini, kimyagerlerini, biyologlarını, tarihçilerini ortaya çıkarırsa bu ülke nasıl sömürge olabilir? Olmaz tabi ki! Ama bu sefer kuklaların cebine akan musluklar kesilir. Ne yapmak lazım?  Yozlaştırmaya devam… Bu ülkenin sokakları ne ekonomiden anlamalı ne fizikten ne tarihten ne analitik düşünmekten… Onun yerine masal okumalı; o masalları savunmalı. Tarafsız bilim adamları yetişmemeli, üniversiteler siyasal kadrolarla dolmalı. Bilimsel çalışmalar için ayrılan ödenekler kısılmalı.

Hurafelerin kölesi olan sokaktaki insan da çaresizce izlemektedir her şeyi. İnsanlara anlatmak gerekir: Soyut hiçbir şey yoktur. Karşımıza çıkan her şey somuttur, nesneldir. İnsan, güneş, elma, aşk, ses, ışık, tarih, liberalizm… Hayali değildirler. İçlerinde dokunamayacağınız bir tanesini bile seçemezsiniz. Hepsi de parçacık hareketlerinin ürünüdür. Hiçbiri insanın algılayamayacağı, ufukta çizilmiş çizginin ötesinde bulunan, anlaşılamaz, ulaşılamaz kavramlar değillerdir. Açıklanabilirler: Bilimin çizdiği mütevazı patikada yol almak yeterlidir. İnsanlar soru sormayı öğrenmelidir.

Nesnel gerçekleri hiçe saymadan, masalları elimizin tersi ile iterek ve inadına bilim ile ve inadına hümanizm ile yürüme zamanıdır artık! Hep birlikte, tek vücut olarak! Donanımlı gençlerin, bilim insanlarının çabalamaktan başka seçenekleri yoktur. Bu topraklarda yapılacak daha çok şey var. Üretmek için, mutlu olmak için…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • REFERANDUM ÖNCESİNDE MEDYADAN ALINTILAR....
  15/04/2017
  Yarın Ülkemiz ve hepimiz için önemli bir gün.Referandumda herşey gönlünüzce ve hayırlı>>

 • ARGON WORKS YAPIMCILIĞINDA VE ALKIM SERBEST YÖNETMENLİĞİNDE ÇEKİLEN KLİPTE HAYKO CEPKİN
  27/03/2017
  Hayko Cepkin Ağla Sevdam Hayko Cepkin Ağla Sevdam şarkı sözleri sizlerle. Hayko>>

 • VATANDAŞLIK DUYURUSU - ÖNEMLİDİR!
  23/02/2017
  VATANDAŞLIK DUYURUSU - ÖNEMLİDİR! Unutma sen VATANDAŞSIN... VATANDAŞ OLMANIN HAKKINI>>

 • CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen
  10/02/2017
  Milyonluk faturadan sonra oda krizi1.2 milyon TL'yi bulan haberleşme faturası sonrası>>

 • BİLGİ ÜNİVERSİTESİ'NDE '18 MİLYONLUK' SKANDAL
  12/11/2016
  Bilgi Üniversitesi'nde '18 milyonluk' skandal:Üniversitenin kiracı olarak bulunduğu >>

 • BAŞBUĞ: CUMHURBAŞKANI FETÖ'YE KARŞI TEK BAŞINA MÜCADELE VERDİ
  19 Ekim 2016
  GENELKURMAY eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, FETÖ ile mücadelede Cumhurbaşkanı>>

 • YORUMSUZ BİR HABER...
  14/10/2016
  BİZ BU HİKAYEYİ BİR YERLERDEN HATIRLIYORUZ. NE YAZIK Kİ...>>

 • DEVLET KPSS'Yİ ARTIK TANIMIYOR...
  13/10/2016
  2016 KPSS'siz memur alımı yapan kurumlar ve başvuru şartları Darbe girişimi sonrası>>

 • Doğan Grubu'na ait olduğu iddia edilen e postalar yayımlandı
  27 Eylül 2016
  Red Hack, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a ait olduğu öne sürülen e-posta>>

Devam >>