YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TÜRKİYE KİMİNLE GURUR DUYAR…
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 05/10/2012 | Saat: 13:10

Hic bir kimse, hic bir zümre, veya hic bir güruh, bir toplumun bütünü adına bir beyanda bulunarak eşkiyaya '' Turkiye Seninle Gurur Duyuyor'' diye, kongre yapılan bir mekanda, bağırması yanlıştır ve buna tepki gostermiyen topluma aşina değilim.

Bu tepkimi benimle beraber aynı görüşü paylaşan insanlarla birlikte dile getirmek istemem,  son derecede doğal bir davranıştır.  Irak’ta bulunan bir aşiretin başı olan bir kimseye, sadece kendilerini ortaya koyarak ‘’ Biz Seninle Gurur Duyuyoruz ‘’ diyebilirler. Buna kimse karışamaz. Bu ülkede her nekadar hür düşüncenin ifade edilmesinde, kimi insanlar sakıncalı görülüp, şüpheli olarak yıllar sürecek bir gözaltı süresi başlatıldığı bilinsede, hür düşünceye her zaman saygı gösteririm. Bu beyan benide kapsarsa o zaman itirazım vardır.

Slogan atan vatandaşlara haykırmak istiyorum ‘ Benim adıma sen hangi hakla konuşursun. Ben gurur duyarsam, o zaman ben söylerim ’. Benim gurur duyacağım değerler başkadır. Bir Suna Kan ile gurur duyarım, bir Yaşar Doğu ile gurur duyarım, fakat benim lügatımda bebek katilleri olan eşkiyaya nefretimden başka bir duygum olamaz. Eşkiyaya göz yuman insanları, kendi vicdanları ile baş başa bırakmak gerekir.

Şehitlerimizin kanı hala akmakta, bunca yıldır hayatlarını kaybeden askerlerimiz canlarını neden feda ettiler ? Eşkiyaya, bir gurup cemaatin gurur duyması içinmi diye düşünmekteyim. Toplum içinde böyle slogan atılması son derecede sakıncalı olduğunu düsünmekteyim.

Askerlerimizin sehit edilmelerinde PKK eşkiyasına yataklık yapan insanlar ne zamandan beri bu ülkenin gurur kaynağı  olmustur ? Benim adıma, salt siyayette etkin ve güncel kalabilmek adına, adalardaki insanla konuşup, ülke menfaatleri, sürdürülebilir iktidar sahibi olma maksadı ile, göz ardı edilirse, bunun tarifinin ne olduğunu sizin tahayyül kabiliyetinize bırakmak, daha doğru olacağını düşünmekteyim.

İşte bu yerde mutlaka büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük nutuktaki cümlelerini anmak doğru olur. Rahatsız olmassanız bu cümleleri tekrar etmek isterim:

‘’..memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler‘’ 

Bir insan bu kadarmı ileriyi görebilir diye düşünürüm. Hiç bir zaman bu cümleleri aklımdan çıkarmamaktayım. Geçenlerde bir konferansta konu içinde tartıştık. Türkiye’nin bir çok değerleri yabancıların elinde oyuncak gibi oynanmakta. İletişim ağı yabancıların elinde, doğal gaz ve eneji yatırımlarında ana girdi kaynağı yabancıların ellerinde, bankalar ve kapital yabancıların ellerinde, ülkemizde bilhassa sahillerimizde bulunan gayrimenkullerin mülkiyeti yabancıların elinde.

Bu örnekler ‘’bilfiil işgal ’’ in bir göstergesi olduğunun kanıtı değilde nedir. İktidar sahipleri kendi düşünceleri doğrultusunda ülkeyi Har vurup Harman savurması, tarafsız basın marifetiyle tartışılması gerek.

Ben şu kadar oy aldım, istersem memleketi satarım demek, tutarlı bir davranış olamaz. Toplumun cesurca bu konuları tartışması, fikirlerini beyan etmesi en doğru olanıdır. Bir parti genel kuruluna bazı gazeteleri davet edip, eleştiren  bazı gazeteleri davet etmemek bile, bilinç altında hangi hesaplaşmanın yattığını gösterir.

Geçtiğimiz dönem Büyük Millet Meclisinde bir komüsyon marifeti ile yeni bir anayasa  yapmak için maddeler ve konular belirlenmeye başlandı. Bütün partilerin bu yapılacak yeni ana yasada hem fikir olması gerekir. Bir Anayasa bütün toplumu eşit kucaklaması, istenilendir. Mutlaka bir ortak paydada bulaşabileceklerini ümit etmekteyim. Mevcut Anayasamızın iktidara getirdiği ve hatta parti başkanlarının belirlediği seçilmiş milletvekilleri, bu hazırlanacak Anayasaya evet yahut hayır diyecekler. Nereden bakarsanız bakın, mecliste oy verecek vekiller, her ne kadar Parti Başkanlarının belirlediği vekiller olsada, bu oylamada söz sahibi olacaklar. Halk oylamasının ise formaliteden ileri gitmesi kanımca beklenmemelidir. 

Yeni bir yasama yılı başlaması arifesinde, yeni bir ders yılı son derecede sıkıntılı başladığını gözlemekteyim. Yeni ders yılında yeni başlayan talebelere seçmeli ders olarak sundukları ve bilhassa yeteneği ortaya çıkaracak konularda öğretmen bulunamazken, peygamberin hayatını anlatacak seçmeli dersler için imam hatip mezunu öğretmenlerin bolca hazır olması, bu konuda cemaatin organize  çalışmış olmasından kaynaklandığını varsayımda bulunsam hatalı olurmu diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>