YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    2.R, Ceyhan değil Hayfa!
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 09/09/2008 | Saat: 15:37

“Lafla peynir gemisi yürüten” AKP propagandistleri, ihmal edilen “reel sektör” boşluğunun -sözle telafisi mümkünmüş gibi- bir “ümit ağacı” ekmişler, demeçle suluyorlar: (BTC boru hattının denize açıldığı) “Ceyhan, II. Rotterdam olacak” !?!

            Gerçeklere göz kaparsanız -uzaktan kulağa hoş gelen davul sesi gibi- hiç fena söylem değil; Ama ne var ki, eğer politikanız, bu gibi “çok bilinmeyenli denklem” benzeri,  unsurları fazla ve birbirinden farklı karmaşık sorunlar için gereğinden çok yalın ve bir tarafa angaje ise, durum; Tam ulaştım, avuçladım derken avucunuzdan sabun gibi kayan serapa benzer...

Böyle durumlarda olan, Çukurova gibi, yanlış ekonomik politikalarla göreceli olarak geriletilen, potansiyeli değerlendirilmeyen; çaresiz bırakılıp, yukarıdaki gibi  söylemlerle ümitlendirilenlere oluyor; Daldaki kuşun hesabını yaparken eldeki kuş da, uçup gidiyor…

Özal’lı yıllarda ülke turizme açılırken, Adana/Yumurtalık da, Akdeniz’in batısı gibi turizm teşvik listesinde idi; Türk “Cote d’azure”ının bu eşsiz yöresi “Turizm Bölgesi” ilan olunmuştu. Ne var ki Yumurtalık, bir ilave müjde(!) ile “Ağır Sanayi Serbest Bölgesi” ilan edildi. Takiben, “Turizm ile Ağır Sanayi, aynı bölgede olmaz” gerekçesiyle, Turizm bir başka bahara kaldı; Yumurtalık’ta “ağır sanayi serbest bölgesi” göreniniz var mı?

(Yumurtalık ile aynı kararnamede “Turizm Bölgesi” ilan edilen yerler, kendini amorti etti bile…)

Korkarız, Yumurtalık (ve Adana sahillerinin) - Antalya yöresi gibi “bölgeyi uçuran” kapsamda Turizm yöresi olmak umudu, bu kez, “2. Rotterdam hayali”ne kurban edilecek…

Kerkük-Yumurtalık; BTC; Samsun-Ceyhan güzergahlarındaki, mevcut ve muhayyel olanlarıyla petrol ve doğalgaz hatlarının denize ulaştığı Ceyhan’ın, bir “transit istasyon” değil bir “2.Rotterdam” olmasına, petrolün buradaki rafinerilerde işlenmesiyle bir “cazibe merkezi” oluşturulmasına bir itirazımız, elbette ve asla olamaz;

Ancak işaret etmek zorundayız: 1) Gerçek böyle görünmüyor, 2) AKP politikaları, esasen görünmeyen bu olasılığın gerçekleşebilirliğini, sürekli daha da imkansızlaştırmaktadır.

(Gerçi bir de tersane söylentileri var; akla daha yakın, bölgeye daha faydalı. “Ölüm yuvası” Tuzla, kabil olsa, mahzurlarından arındırılıp, buraya nakledilse, ama şu koşullarda öylesine olanak dışı ki!)

Uluslar arası gelişmeleri gözlemleyip, uzmanların yansız beyanlarını dinleyince görülen: BOP gerçekte BİP (Büyük İsrail Projesi)’dir. Hele tasarlanan düzende, petrol/doğal gaz boru hatlarının “Vana”sının (Kontrolün) kimde olacağına bakınca, kuşkuya yer kalmıyor!

BTC ve Samsun-Ceyhan ile Hazar/Kazak/Türkmen hatta İran petrol ve doğalgazı; Kerkük-Yumurtalık ile Irak petrol ve gazı Ceyhan’da toplanıp, buradan tevzi olunmayacak ki bir “2.Rotterdam” söz konusu olun!

18.08.08 tarihli ZAMAN gazetesinde Dışişleri Bakanı Babacan’a ve Hint mevkidaşına atfen yazıldığı gibi Hazar/Kazak petrol ve gazının İsrail üzerinden Uzakdoğu’ya sevki planlanmakta; Ceyhan ile İsral’in Aşkelon limanı arasında “Petrol, Gaz ve Su” taşıyacak “Üç kanallı” boru hatları projesi için çok mesafe alınmış durumdadır. (Hat tamamlanana kadar Ceyhan-İsrail arasında taşıma denizden tankerlerle yapılacak) Böylece Ceyhan, indirilen petrol ve gazı İsrail’e aktarmakta bir “transfer limanı” olarak kalacaktır.

Nitekim, İsrail, eskiden Kızıldeniz’deki Elyat Limanından Akdeniz’deki Aşkelon limanına yönlendirilmiş petrol boru hattını Akdeniz’den Kızıldeniz’e (tersine) yönlendirip onarmış; Kerkük/Musul/Hayfa arasındaki hattı da işler hale getirmiş. (Böylece Irak petrol ve gazı, Kerkük-Yumurtalık yerine Kerkük-Hayfa yoluyla İsrail’e inecektir.) Suudi Arabistan dan  Hayfa (İsrail)e petrol taşıyan “Transarap” hattı da onarılmaktadır.

Görülüyor ki Hazar/Kazak hatta Körfez/Suudi petrol ve gazı Akdeniz’de –bir kısmı bizim üzerimizden olarak- İsrail’e inecek, toplanacak; Doğu ve Batı’ya sevk için “Vana”  İsrail’in elinde olacak; Şimdi yanıtlamalı:“2.Rotterdam”, Hayfa/Aşkelon mu, Ceyhan mı ???

BTC için de Kerkük-Yumurtalık için de bir “transfer istasyonu” olmayı işaret eden bu gerçeklere karşın; Akdeniz’de Türk limanlarında sonlanan hatların Irak, Rus ve Hazar gaz ve petrolleri taşıması bile başlı başına önemli. Yeter ki hatların doluluk ve işlerliklerinde sorun olmasın.

Sayın Gül’ün değindiği “Çok kutuplu dünya düzeni daha iyi” tespiti gerçek; Gidiş onu işaret ediyor; Ancak, böyle bir yapıda, öncelikle yakın çevre ilişkilerinde,  kutuplardan birisine körü körüne bağlanmamayı başarmak icap eder. Bu,  Gürcistan krizi vesilesiyle doğrulandı. Ancak önemli soru: Acaba olması gerekenle AKP politikası, örtüşüyor mu?

Avrasya gerçeğine, başkasının gözlüğüyle değil, kendi ulusal çıkarlarımızı gözeten bakışla bakıp; Taşeron değil, asli oyuncu olarak katılmayı başarırsak, “2.Rotterdam” arzusu,  “Vanayı elde tutmak” fikri gerçek olabilecektir.

Aksi takdirde, daha çok öyküler, sloganlar dinleriz…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>