YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Ulaşımda Problemleri Doğru Tanımlamak
Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 16/09/2012 | Saat: 16:23

Pek çok konuda olduğu gibi ulaşımda da problemleri doğru tanımlamak, onların çözümü için en can alıcı adım. Problemi yanlış tanımladığımızda, onun çözümü için yapacağımız yaklaşım da tahmin edersiniz ki pek doğru olmayacaktır.

Buna Türkiye’de de sıkça rastlayacağımız durumdan bir örnek verebiliriz. Herkesin de bildiği ve tecrübe ettiği gibi, özellikle şehir merkezlerinde özel araçların kaldırımlara park edildiğine şahit oluyoruz. Böyle bir parklanma, aslında yasak olmasına rağmen; gerek caydırıcı önlemlerin alınmaması, gerekse insanlarımızın vurdumduymazlığı sebebiyle gayet olağan bir durum olarak karşılanıyor. Buna karşın, kaldırımın asıl kullanıcıları olan yayalar, kaldırımı istedikleri gibi kullanamıyor, yürüyecek yer bulamadıklarından, aslında araçlar için ayrılmış yoldan yürümeye başlıyorlar. Bunun sonucunda da, yolun kapasitesinde düşüş ya da yolda yayaları içeren ciddi kazalar meydana gelebiliyor. 

Böylesi bir durumla gerçekte karşılaşılıyor mu, bilemiyorum. Ama olur da karşılaşırsak, yapmamız gereken ne olmalı? Bu yolu/kaldırımı mı yayalara tamamen yasaklayalım, kaldırımları mı genişletelim, yoksa araçların park yapmasını mı önleyelim? Bunlardan ilk ikisi en kolay alınabilecek önlemler olarak gözükürken, sorunun asıl kaynağına inmemekteler. Yayaların kazaya karışmalarına sebep olan, yayaların yoldan yürümek zorunda kalması. Bunun sebebi ise, kaldırımların yaya kullanımına cevap vermemesi. Bunun da sebebi, araçların yaya kaldırımına park etmesi. Yani bir neden-sonuç ilişkisi içinde baktığımızda, asıl sorunun araçların yanlış şekilde parklanmalarında olduğunu görüyoruz. Problemi bu şekilde doğru belirlediğimizde, getireceğimiz öneriler de sorunun daha köklü olarak çözülmesine katkı sağlayacaktır. Aksi takdirde, geçici çözümlerle sorunu sadece ertelemiş olacağız.

Genel kentsel ulaşımda da durum böyle. Sorunun bir trafik sorunu değil, bir erişim sorunu olduğunu görebildiğimizde (ya da yetkililer gördüklerinde), çözümün daha çok yol ve kavşaktan değil, insanları gidecekleri noktalara eriştirebilecek iyi ve modern bir toplu taşıma sisteminde olduğunu anlayacağız. Yani, problemi doğru belirlemek ve çözümü de ona bağlı olarak doğru yerlerde aramak. Bu sayede, şehirlerimizi daha fazla asfalta ve yola boğmadan daha yaşanabilir hale getirebileceğiz. Aksi takdirde, herkesin bir araba sahibi olmasını beklemek zorunda kalacağız, ki bu durumda şehirlerimizin tümünü asfaltla kaplasak da ihtiyacımızı karşılayamayacak.

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>