YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ÜRKÜTÜCÜ RAKKAMLAR
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 03/08/2012 | Saat: 17:23

Bir çok yurdum insanı rakkamlardan pek hoşlanmaz, rakkamlar kendilerine okul çağlarında karşılaştıkları aritmetiği hatırlatır. Kimileri ise ‘Rakkamlar’ kelimesinin telaffuz edilmesinden bile rahatsız olur. Rakkamlar. Rakkamlar mutlaka matamatiksel bir işlemin sonunda ortaya çıkar, bir bilgi vermesi, nihayetinde konu hakkında  önlem alınmasına yarar. Rakkamlar çok değerlidir.

Güncel hayatımızda rakkamlarla yatıp rakkamlarla kalkarız. ‘Saat 20.19 da iftar vaktini unutma’ cümlesinde bile rakkamlar bulunmakta. Geçtiğimiz günlerde iki mukayese rakkamı verdim, 10 sene evvel iç-dış borç tutarı 221 milyar dolar olarak telaffuz edilirken bu günlerde 600 milyar dolar dile getirilmekte. Bu beni rahatsız ettiği kadar sizleride rahatsız ettiğine adım gibi inanırım.

Geçtiğimiz günlerde elde ettiğim bir kaç rakkamsal veri beni ürkütmeye yettiğini sizlerle paylaşmak istedim. Türkiyede üniversitelerde görev yapan öğretim görevlileri sayısı Avrupa Birliği üyesi ülkelerine göre çok az olduğunu söylememe hiç gerek yok, çünki yaşam için hazırlık yapmadığımız, uhrevi hayat için yatırım yaptığımız rakkamlarla ortada . 

Devletten maaş alan din görevlisinin toplam sayısı 2011 sonu itibari ile 117.000 . Türkiyede özel sektörde ve devlette görev yapan uzman doktor sayısı ise çok acı bir rakkam : 77,000.  Aradaki fark nerdeyse 40.000 olarak ortaya çıkmakta. Bu rakkamlardan hareketle biz yaşamdan ziyade  ahirete daha fazla önem verdiğimizin altını çizebiliriz.

Türkiyede 67 000 adet okul olduğu söylenmekte, 1220 adet Hastahane olduğu işaret edilmekte, 6300 adet sağlık ocağı olduğuda kayıtlı . 117.000 din görevlisinin çalıştığı camii sayısı 85.000. Bakın buradan hareketle her 60.000 yetişkin kişiye bir hastane düşerken, Nüfusun her 350 erişkin kişisine 1 cami isabet etmekte olduğunu bilmek gerekir. Bu arada Türkiye’de camii dışında 270 kilise ve 107 adet Cem evi olduğunuda unutmamak lazım.

Gelin bu rakkamlardan bir başka gerçeğe doğru yol alalım, nüfusun her 950 yurdum insanına bir doktor düşerken, insan hayatından daha değer verdiğimiz maneviyatımız için her 780  kişiye bir din görevlisi düştüğü aritmetikle ortada. Dedim ya rakkamlar insanları korkutmakta. Ülkemde 200.000 öğretmen açığı olduğunu eğitimciler telaffuz etmekte ve bundan daha acı bir gerçek ise Türkiye’de devletin ve özel kurumların toplam kütüphanesi 1435 iken, 81 ilde toplam 3852 adet kayıtlı kuran kursu, bir o kadarda kayıtsız kursların bulunduğu, ülkemin bir başka gerçeği.

Bunlardan daha da çarpıcı başka bir rakkamdan bahsedeceğim. Türkiye’de sanatla ilgili  Devletin 13 adet tiyatrosu ve burada sanatlarını icra etmeye çalışan sanatçılar ve onlarla  iyi geçinemiyen bir idareye rağmen, çalışanlar  hayat mücadelesi vermekteler.

Bütün ülke çapında 1 Opera Derneği, 11 Bale Derneği , 10 Heykel Derneği , 18 Resim Derneği, 38 Tiyatro derneği ve 15 Edebiyat derneği bulunurken, 35.000 Cami yaptırma derneği bulunmasının dengeli olmadığına inanmaktayım.  

Çeşitli kurumların bütçelerine bakıldığında başka korkutucu bir gerçek ortada. 2012 yılı bütçesinde Ulaştırma Bakanlığı bütçesi 1.8 milyar lira, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi 1.2 Milyar lira, MIT teşkilat bütçesi 0.750 milyar  genel bütçeden pay alırken Diyanet İşleri Bütçesine 3.9 Milyar lira ayrılmakta. Diyanet İşleri Başkanlığının topladığı diğer bağışlar bu değerlerin içinde görülmemekte.   

Rakkamları incelerken başka gerçeklerde ortaya çıkmakta. Bu günlerde Y A Ş  toplantıları yapılırken elimdeki bazı verileri sizlerle paylaşmak istedim. Bu rakkamlar YAŞ öncesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin 39.975 Subayı bulunduğu Türk Silahlı Kuvvetleri sitesinde yayınlanmakta. YAŞ tan sonra ne olur bilememekle birlikte AstSubay sayısıda 95824 olarak verilmekte. Türkiye’ de  Silahlı Kuvvetlerin  toplam mevcudu 720 bin olarak kayıtlarda bulunmakta. 

Türkiye’de açıklanan polis sayısı ise 230 bin adet. Önümüzdeki aylarda 10000 adet daha polisin  kadrolara alınması konuşulduğu ülkemin  istikametini, ben söylemeden, rakkamlardan siz söylemekte olduğunuzu görmekteyim. 

Yaşadığımız coğrafyada tarihsel açıdan bakarsak, Romalıların uzun bir dönem Anadolu’da egemen olduklarını, yarattıkları şehirlerin kalıntılarından görmekteyiz.  Romalı’ların kurduklar şehirlerde olmassa olmaz bir kaç madde bulunmakta. Genelde şehirlerin kuruldukları yerlerde mutlaka sıcak su veya soğuk su  kaynağı bulunmaktadır.

Birde, her şehirde daha kurulurken bir Amfi-Tiyatro inşaa etmeleri, yaşamlarını sahnelere taşıyıp, öz eleştiriye tahammül etme sanatını ortaya koyarak,  bir döneme damgasını vuran bir toplumun gerçeği, bu topraklarda yaşadıklarına inanırım. Biz ise iki bin yıl önce yaşanmış bir medeniyetten ders almak yerine, hakikati göz ardı etmeye çalışmamız kabul edilebilir bir hata olmasa gerek .

Rakkamların bizleri ürkütmesi ne kadar gerçekse, gerçekleri göz ardı etmek ise o kadar abesle iştigaldir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>