YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KADIN ÖYKÜLERİ...

KÜRTAJ YASAKLANIRSA … (!)
Yazar: NESLİHAN MANGITAY | Tarih: 18/06/2012 | Saat: 20:13

Kürtaj Yasaklansın(mı) Anketi ;
Konsensus Araştırma Şirketine kürtaj yasağı konusu ile alakalı bir anket yaptırılmış. Bu ankete göre halk, kürtajda yasağa karşıymış. Ankete katılanların yüzde 55.5’i, ‘Kürtaj yasağına karşıyım’ demiş. Yasağa evet diyenlerin oranı ise yüzde 44.5. Yasaklanmalı diyen katılımcıların yüzde 46’sını kadınlar yüzde 43.6’sını da erkekler oluşturuyormuş.
***
Kürtajı yasaklama girişimleri ülkede ki kadınlara ciddi ciddi “Artık Yeter” dedirtti. Kadınlar bu konuda susmadı. Susamazlardı da zaten. Kadınlar elleri kolları sıvadı ve eylemlere tepkilere başladı.
***
Hayret Diyorum Yani (!)
Konsensus Araştırma Şirketi ’in yaptığı ankete göre, kürtaj yasaklanmalı diyen katılımcıların yüzde 46’sını kadınlar oluşturuyormuş. Hayret diyorum yani (!).  Kadın muhalifler kürtaj üzerine açılan bu savaşı ülkenin her bir yanında yorulmadan yılmadan sürdürüyorken bu anket hangi bölgede hangi kadınlara sorularak yapılmış merak ettim doğrusu.
***
Kürtaj Yasaklanırsa .. ;
Kürtaj yasaklanması demek şiddet artması demek.Ölümlerin çoğalması demek. Bir çok zor durumda kalan kadın kendi kendine çocuğunu düşürmeye çalışacak. Niceleri canına kıyacak kürtaj yasak olunca. Tecavüze uğrayan genç kızlarımız hamile kaldıkları için öldürülecek ve cesetleri kim bilir nereye gömülecek.
***
Kürtaj Yasaklanırsa .. ;
“Kayıp kızlar aranıyor” programları reyting rekorları kıracak. Hamile bırakılan genç kızlarımız evden kaçacak. Analar babalar “eve dön yavrum, biz seni karnında ki bebek ile kabul ediyoruz” diye haykırırken, kim bilir hangi köprünün üzerinde son kez şehrin ışıklarına bakıyor olacak evlatları.
Bazı kayıplar bulunacak ve toplumda fişlenecek. Bazıları ise cansız bedenlerinin üzerene kapanan anne ve babalarının haykırışlarını bile duyamayacak.
***
Kürtaj Yasaklanırsa .. ;
Evli erkeklerin sevgilileri hamile kaldığında istenmeyen gebeliği sonlandırmak için illegal yollara başvurulacak.İllegal yollarla kürtajlar gerçekleşecek. Birilerinin cüzdanı şişerken, nice kadın kendisini ölümün kucağına bırakacak. Parası olmayan kadınlar ise ellerinde bir şiş kendi kendilerini kürtaj yapmaya çalışacak. Gayrı meşru çocuk dünyaya getirmesin diye nice kadın törelere kurban gidecek. Nice can katledilecek. Neden ? Kürtaj yasak diye.
***
Eskiden cami avlularına bırakılırdı çocuklar. Haziran 8 de basına yansıyan bir haberi hatırlatacağım. İstanbul Bağcılar da anne ve babasıyla birlikte yürürken 17 yaşında ki N.A., doğurduğu bebeği kaldırıma düşürmüş sonra da olay yerinden kaçmıştı.Doğum anı güvenlik kamerasına yansımıştı. Çok mu şaşırdınız duyduğunuzda veya izlediğinizde?
***
Kürtaj yasaklanırsa sadece sokak ortasında değil, apartman köşelerinde, manavın sebze kasalarının arkasında, köprü altlarında, bir kamyonun kasasında, otogarın umumi tuvaletinde daha nice masum yavrucaklar ilk çığlıkları ile yalnızlığa terk edilecek. Nice minik can bir siyah poşet içinde çöp konteynırında terk edilmiş bulunacak. Neden? Çaresizlikten.
***
Kıbrıs ta bir kadının kürtaj olabilmesi için ne KKTC vatandaşı olmanız gerekmiyor. Kıbrıs ta oturma ve çalışma izninizin de bulunması gerekmiyor. Uçağa binen Ada’ya gittikten sonra özel hastaneler ya da kliniklerde rahatlıkla kürtaj olabilir. Kürtaj yasaklandığında, KKTC ‘ye seyahatler çoğalacak. KKTC kürtaj akınına uğrayacak.. Neden? Türkiye de kürtaj yasak diye.
***
Biz Kadınlar Bunu Hak Etmiyoruz..
Kadına yönelik şiddetle mücadele ederken şiddetin en büyüğü gelecek başımıza. Yasadışı yollarla kürtaj yaptıran ve yapanlar. Sakat kalan, ölen ve öldürülen kadınlar. Kürtaj yasaklanırsa, hayallerinden vazgeçen, eğitiminden vazgeçen, geleceği kararan, yalnızlaşan, dışlanan kadınlar. Biz kadınlar bunu hak etmiyoruz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>