YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

KAYPAK ZEMİNDE SENDİKACILIK........
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 09/06/2012 | Saat: 10:32

  Sendika; çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgütlerdir. Ansiklopedik tarifi bu…. İşçi sendikalarından sonra son yıllarda sözde memur sendikaları da ortaya çıkmaya başladı. Memurun hakkını koruyacak……

  Sağlık iş kolunda da sendikalar sayısal olarak artmaya başladı. Memur  hakkı dedik, memur-sen en güzel isim gibi lanse edilmekte. Mevcut yönetimin sendikası pozisyonunda çalışıyor. Ansiklopedik sendika tanımına uymada sıkıntıları var. Sendikalar iktidar örgütlenmelerinden bağımsız dedik demesine de bu öyle değil. Bire bir uyumlu, bağımlı gibi duruyor. Bir diğeri Türk Sağlık sen. Azıcık muhalif. Etkinliği tartışılır. Bir öteki  SES. Sağlık emekçileri sendikası. Adı ses ama pek sesi çıkmıyor, etkinlik açısından, sesinin diğerleri tarafından dinlenmesi  yönünden…. yoksa en çok bağıran o….. Bir de bağımsız sendikamız var, kimsecikle karışmıyor, tam bağımsız….

  Hastanelerde bu sıralar yetkili sendika kim olacak mücadelesi var. Güneyin örnek hastanesinde de son sürat bu mücadele devam ediyor. Memurumun sendikası ile Türk sağlık sen kıyasıya  üye kaydı yapıyor. İstifalar, karşı sendikalara geçişler…. Bakıyorsunuz bugün memurum sendikasındaki, yine bugün diğerinde. Ya da tersi. Sesi az çıkan zaten ortada yok, kimseciklere karışmıyor, daha transfer mevsimini açmamış. Memurlara, sağlık çalışanlarına benim sendikama geç sana bir şey olmaz, sana kimsecikler karışamaz, geç bana sana güzel bir koltuk verelim vaatlerinin ardı arkası kesilmiyor. Memursan kardeşim sen de memurun sendikasında yer alacaksın…… GEÇMEZSE NE OLUR? O nu da açıklıyorlar. Çalışma koşulların daha kötü olur, kurum içi yer değiştirirsin…… Öyle hep cildiye de  hemşirelik olmaz, biraz da yoğun bakımlarda hasta altı temizle sözleri uzaktan uzaktan üflenir. Bir zamanlar sürekli parti değişen mebuslar gibi  memurlar da sendika değiştirmekte, değiştirilmekte.

  İstifa edenler, karşı tarafa geçenler, memuriyete başlarken bir sürü evrak imzalayan ama ne olduğuna bakmayanlar, bu arada imzaladığı kağıtlar içinde memurum sen’e üye yapıldığını atama heyecanı ile anlamayanlar……….. Dedik bu aralar kim yetkili olacak kargaşası var. O sendika diyor bu benim üyem, öteki hemen çıkarıyor yok benim , al istifası ve yeni kaydı……. Görevlendirilmiş bazı kişiler işi gücü bırakmış, sendikal çoğunluğu sağlamak için sürekli hastane içinde kuliste.

  Hepiniz bilirsiniz  sarı sendikanın ne olduğunu. Basit anlatımla, işverenden yana olan sendikal örgüt. Aslında sendikaların içinde her renk var. Sarı, kırmızı, siyah, mor, beyaz, lacivert…. GÖKKUŞAĞI GİBİ.  Siz kendiniz test edin bakın hangi renk içindesiniz. Adı sendikacılık……. Bu kadar zikzak çizen, ilkesi pek olmayan, iki de bir sendika değiştiren insanlar ve bunların istifa, kayıt gibi işlemlerini yapan adı sendikacı olan muhteremler.

YAPILAN BU İŞ’E SENDİKACILIK DEĞİL, KAYPAK ZEMİNDE SENDİKACILIK  DEMEK SANIRIM DAHA DOĞRU OLUR……. .AMAN DİKKAT AYAĞINIZ KAYMASIN……………

Dr.Özcan Yılmaz[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>