YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

HOŞ GELİŞLER OLA; HOŞ SATIŞLAR OLA!..
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 07/06/2012 | Saat: 22:26

HOŞ GELİŞLER OLA; HOŞ SATIŞLAR OLA!..

“Kitapsız demesinler…” diyerek, öylesine bir kitap dosyası hazırlayıp bastırmak için Ankara’nın yolunu tuttum. Önce Kültür Bakanlığı’nın kapısını çaldım. Kültür Bakanlığı Edebiyat Eserleri Yayın Danışma Kurulu çalışmamı övdü. Yazılı olarak bir de belge verdiler: “İlgin, düşündürücü tanımlamaların yer aldığı ‘Düşüncelerin Dansı’ kitabı, hiç kuşku yok ki, son derece içten duygu ve düşünceleri içermekte. Bazı sözcük ya da kavramların, sözcük anlamları dışında, yazarın kişisel görüş ve duygularına, dünyayı algılayış biçimine göre yapılan tanımlamalarına yer verilmektedir.”

Yazarlık düzlemine çok geç ulaştığımı anladım ve Gülnar’da Ali F. Bilir ve eşi F. Saadet Bilir çiftinin düzenlediği bir edebiyat etkinliğinde tanıştığımız Mahmut Makal’dan yardım istedim. Kitap dosyamla birlikte, sonraki yıllarda bir aracın çarpmasıyla Tahtalı Köye göçüp giden Mustafa Beyköylü’nün Güldikeni Yayınevi’nde yayımlayıp, kısa sürede 2. Basımı da yapıldı ve tükendi ilk göz ağrım, “Düşüncelerin Dansı” . Yayınevi ayakta kalmak için çabaladıysa da başaramadı. Bu bir imece kitabıydı. 14 Kasım 1995 ile 31 Aralık 1998 tarihleri arasında TRT Ankara Radyosu’nun üçüncü yayın kuşağında Salı ve Perşembe sabahları Derya Kaya ve Murat Göksu ikilisinin sunumu ile gerçekleşen “DİNAMİK” adlı yayına telefonla katılarak (TRT’ye masraf yüklemeden) yayın başında sunucuların verdikleri kelimelere sözlük anlamı dışında, felsefe süzgecimizden geçirdiğimiz anlamları yükleyerek yeni tanımlar türettik birbirini tanımayan birkaç pişirimlik Klasik Batı Müziği tutkunları. Yayın sırasında yazamadıklarımı değerli sunucularımızın tuttukları defteri bularak oradan aktardım. Elbette, 90+ sayfalık kitabımın ikinci yarısı, diğer katılımcı arkadaşlarımızın tanımlarının bazılarını kapsamaktadır. Yayın, kaldırıldıktan sonra, Ankara’da yaşayan dostlarımız, Erdoğan Bozbay’ın önayak olmasıyla bir de “Dinamik Dostları” adlı bir edebiyat sevdalıları topluluğu oluşturulmuştu. Bu toplantılar sürmekte sanırım. İlk kitabımın 3. Basımı henüz yapılmadı.

Türkçenin başına gelenleri biriktirişp yazılar yazmışım, dergilerde ve gazetelerde yayınlanmakta. Boşa gitmesin deyip ikinci kitap dosyamı da hazırlamaya başladım. Yazarlık etiketi almayı hiç düşlememiştim, ama ikinci kitabıma da ilgi olunca ve birkaç ay içinde 2. Basımı da yapılınca, beni ve belleğimi tutabilene aşk olsundu!.. Edebiyat ustalarından, dostum Osman Şahin’in isim babası olduğu “Ana Sütüm Türkçe” yurtiçi ve dışı olağanüstü ilgi gördü. Üçüncü Arka, Türkçenin Kandilleri ve Türkçeye Kanat Gerenler de Türk Dili içerikli oldu. Altıncı kitabım, Uzun Yolun Kısası ile bir başka ilgi alanım belirlendi ve 2011 Dünya Evliya Çelebi Yılı vurgulandı. Gezginliğimi paylaşmayı amaçladığım GEZİ kitaplarım gelmeye devam edecek. Türk Dili içerikli kitaplarım da sıklıkla aramıza katılacak. Öyküler ve roman-özüm içerikli olanlar da cabası olacak.

En çok yakındığım devlet ve hükümet başlarının Türkçeye kayıtsızlığı beni ırgalamakta. Atatürk ve Dil Kurultayı anısına derlediğim Türkçeye Kanat Gerenler kitabıma bakın neler yazılmuş: “Atatürk ve Dil Devrimi” başlıklı yazımı, TBMM (o zamanki) Başkanı Mehmet Ali Şahin, 733. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Günü dolayısıyla, insan topluluklarını millet yapan unsurların başında gelen dilin, ortak bilincin oluşmasını sağladığına dikkat çekmiş. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, “Türkçemizi yozlaştıran, kelime dağarcığımızı ve dolayısıyla zihin dünyamızı sınırlandıran yanlış kullanımlara karşı gereken hassasiyeti her zaman, hep birlikte göstermeliyiz…” diyerek yüreklere su serpmişti 13 Mayıs 2010’da. Dilerim bu dilek sadece “yüreklere su serpmek” aşamasında kalmaz ve “Dil giderse, vatan da gider,” olmaz…

Mehmet Ali Sulutaş, MBA, İktisatçı, Yazar, Çevirmen

demokratmersin.com guncelmersin.com adanafikirplaformu.org 

mehmetalisulutas.wordpress.com twitter.com/mehmetalisuluta; 

Amazon.com: Migration Ballads-A Poet's Journey (9781891386398): Ali F ...

Bilgi: Ana Sütüm Türkçe, 2. baskıyla “ÇOK SATAN” listesinde… 

Türkçeye Kanat Gerenler, 1. baskıyla “ÇOK SATAN” listesinde…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>