YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Afet Durumunda Ulaşım Yönetimi
Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 07/06/2012 | Saat: 00:02

Doğal afetler hepimizin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Seller, toprak kaymaları, depremler ne zaman başımıza geleceği belli olmayan, tedbir alınmadığı takdirde pek çok cana mal olabilen doğa olaylarının en ciddileri. Yıllar boyunca insanoğlu bu tür afetlerin menfi sonuçlarını en aza indirgemeye çalışmış, onları tamamen ortadan kaldırmanın imkânsız olduğunu gördüğünden beri.

Doğal afetler her ülkede farklı başlıklar altında gerçekleşebiliyor. Güneydoğu Asya’da seller, ABD’nin doğusunda hortum ve kasırgalar, Japonya’da depremler, Güney Amerika’da toprak kaymaları... Türkiye’de de en göze batanı depremler olsa gerek. Her sene şiddetli bir deprem haberi almaya artık şaşırmıyoruz, deprem sonrası ölümleri de ne yazık ki kanıksar olduk. Depreme iyi hazırlanmadığımız için, deprem olduktan sonra (olmadan önce değil!) ahlar vahlar birbirini kovalıyor, hararetli tartışmalar yapılıyor. Aradan biraz zaman geçince de, ülkenin önemli bir deprem kuşağında olduğu gerçeği unutularak, dayanıksız binalar, yollar inşa edilmeye devam ediliyor.

Afet öncesi yapılması gerekenler uzun bir yazı dizisi oluşturur aslında, ama gelin bu konuyu en iyisi ulaşıma bağlayalım. Hepimizin de iyi bildiği gibi, bir afetin zararlarını asgariye indirmek, afet öncesi önlemleri kadar, afet sonrasındaki kriz yönetimi ile de doğrudan ilgilidir. Enkaz altında kalan insanlara ulaşmak, kurtarılan insanlara tıbbi müdahalede bulunmak, onların erzak, barınma, temizlik ihtiyaçlarını karşılamak, tüm bunları gerçekleştirecek farklı alt birimlerin olay yerine intikalini sağlamak ve onları koordine etmek, merkezi yönetimle sürekli iletişim halinde olmak kriz yönetiminin ne kadar başarılı olduğuna bağlı.

Şunu her zaman aklımızın bir köşesinde tutmalıyız ki, bahsettiğimiz durum afet durumu, yani hiçbir şey normal bir gündeki gibi değil. Belki sizin kullanmayı düşündüğünüz binalar yerle bir olmuş, karayolunuz kullanılamaz hale gelmiş, demiryolu köprünüz yıkılmış. İşte bu en kötü durumda dahi krizi yönetmeniz gerekiyor. Organizasyondaki en küçük bir eksikliğiniz, kurtarabileceğiniz birkaç insanın hayatına mal olabilir.

Eğer ki ülkenin bir yerinde bir afet –örneğin bir deprem- meydana gelmişse, yapılacak ilk iş o noktaya gerekli birimleri intikal ettirmektir. Bunun yanında, mağdur olmuş halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması (yiyecek, tıbbi malzeme, temizlik malzemeleri, ısınma aletleri) ve çeşitli kaynaklardan toplanmış olan yardımların hedefe ulaştırılması için iyi bir lojistik stratejiye ihtiyaç vardır. Ne var ki, az önce de bahsettiğim gibi, koşullar afet durumunda rutin bir günden çok daha farklıdır. Ulaştırılacak görevlilerin/malzemelerin iyi bir öncelik sırasına konulması ve hangi yollardan ulaştırılacağı (pek çok yol kullanılamaz hale gelmiş olabilir) çok dikkatli bir şekilde önceden planlanmalıdır. Şehrin uygun bir bölgesi lojistik bir üs olarak belirlenmeli, bu üs üzerinden dağıtımlar koordineli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Farklı senaryolar üretilmeli, bu senaryolar bazında yapılacaklar adım adım belirtilmelidir.

Şehrin içinde de, her bir haneye ulaşılabilecek şekilde bir afet yönetimi stratejisi geliştirilmelidir. Çoğu kez televizyonda karşılaştığımız, darlığı yüzünden örneğin itfaiyenin erişemediği sokaklara, böylesine büyük bir afet durumunda nasıl ulaşılacağı açıklığa kavuşturulmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde, önüne geçemediğimiz afetler büyük oranda can ve mal kaybına yol açmaya maalesef devam edecektir.  Bu konuda, merkezi yönetimin ilgili birimi Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) gerekli inisiyatifi sağlayabilir diye düşünüyorum.

Herkesin temennisi, bu tip doğal afetlerin hiç yaşanmaması. Gerçek şu ki, adı üzerinde doğal olan bu afetlerin önüne geçmekte insanoğlu bir başarı sağlayamadı. Dünyada depreme karşı en gelişmiş teknolojiyi kullanan Japonya dahi 1995’te Kobe depreminde, depremden ziyade sonrasındaki yangında insanlarını kaybetti. Yine 2011’de Fukuşima depreminde depremin kendisinden çok tsunami en büyük zarara yol açtı. Fakat insanoğlu afetlere karşı önlemlerini alma konusunda epeyce yol kat etti. Bu sayede, oluşabilecek can ve mal kayıplarını en aza indirgemeyi hedefledi. Bize de düşen, üstümüze düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirebilmek, hem afet öncesinde, hem de kriz yönetimi ile afet sonrasında. Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>