YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAVAALANLARININ ŞEHİR BAĞLANTILARI
Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 14/05/2012 | Saat: 06:12

Havayolu sektörü ülkemizde son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Gerek sivil havacılığın özel şirketlere açılıp rekabet ortamının yaratılması, gerekse devlet tarafından sektöre yapılan sübvansiyonlar (uçak yakıtı indirimi) havayolu ulaşımında dünyada eşine az rastlanan bir büyümeyi beraberinde getirdi. Uçağa binmenin lüks kabul edildiği yıllar geride kalırken, orta gelir düzeyindeki her bireyin uçakla yolculuğu mümkün hale geldi.

Havayolu sektöründeki bu gelişme bir taraftan mevcut yasa ve yönetmeliklerin sürekli güncellenmesiyle, diğer taraftan da gerekli altyapı yatırımlarıyla devamlı kılınmalıdır. Altyapı yatırımlarını bu bağlamda iki alt başlık altında değerlendirebiliriz. Birinci başlık altında yeni havaalanlarının inşası, mevcutların durumunun iyileştirilmesi ve teknolojilerinin güncellenmesi gibi doğrudan yatırımlar sayılabilecekken, ikinci başlık altında şu anda var olan ve gelecekte yapılması planlanan havaalanlarına çevre şehirlerden erişimin sağlanması gibi dolaylı yatırımlar sayılabilir. Doğrudan yatırımlar üzerinde yeterli tartışmalar yapmaktayız, lakin dolaylı yatırımlar yani erişim konusunda ülkemizde henüz yeterli gelişme maalesef kaydedilemedi. Havaalanlarının şehir bağlantıları ve erişimi ülkemizde sürekli gözden kaçan bir ayrıntı olmakta. Havaalanlarının büyük bir çekim merkezi haline gelmiş olması hâlbuki bu konunun aciliyetle ele alınması gerektiğini göstermekte.

Son yıllarda uçak yolcularında baş gösteren artış, her gün daha fazla insanın şehir merkezinden havaalanına gitmesi/havaalanından şehir merkezine gelmesi manasına geliyor. Yolcuların yaratmış olduğu bu ulaşım talebinin, havaalanı erişiminin uygun olmadığı şehirlerde ileride sıkıntılara yol açacağı gayet açık. Bununla beraber, havaalanı, otogar, tren garı gibi merkezler, birincil yolcularının yanında onu uğurlayanların/karşılayanların da uğrak yeri halinde. Bu yüzden havaalanları için her uçak yolcusu başına oluşan ulaşım talebi aslında 1 değil, daha büyük bir değere tekabül ediyor.

Havaalanları günümüz itibariyle sundukları iş olanaklarıyla da ön plana çıkmakta. Özellikle yüksek sayıda yolcuya hitap eden havaalanları, içinde her çeşit mağazanın, otelin, eğlence alanlarının bulunduğu dev bir iş ve alışveriş merkezi olarak düşünülebilir (Münih Havaalanı örneğin yaklaşık 28.000 kişiye iş olanağı sağlamakta). Bu merkezde çalışanların her gün evlerinden işlerine gelmeleri ve işlerinden evlerine dönmeleri de şehir-havaalanı aksında yüksek bir yolcu talebi yaratacak güçte. Tipik bir uluslararası havaalanında çalışanlar arasında uçuş personeli, yer ekipleri, kargo kısmı çalışanları, idareciler, mühendisler, güvenlik görevlileri, emniyet mensupları, temizlik ve bakım personeli, mağaza çalışanları sayılabilir. Kaldı ki, bu büyüklükteki havaalanlarının günün ve gecenin her saati iş yapıyor olması, bu akstaki yolculuk talebinin (hem yolcular, hem de havaalanı çalışanları için) günün belirli saatleriyle sınırlı kalmasını engeller. Şehir-havaalanı aksı bu yönüyle şehrin diğer ulaşım akslarından da ayrı tutulabilir.

Yolcu sayısının çok fazla olduğu havaalanlarında otopark sisteminin iyi işlemeyişi, kimi yerlerde talebi karşılayamayışı veya sürücüler tarafından pahalı bulunarak sıkça kullanılamayışı, otomobil ve karayolu ile ulaşımın aslında havaalanlarına erişimde tek başına yeterli olamadığını gösteriyor. Karayolu iyileştirmeleri ne kadar yapılırsa yapılsın, gelen araçların havaalanında bekleme esnasında uygun park yerlerine yerleştirilememesi sistemin önünü tıkayan bir darboğaz olarak kalmaya devam ediyor. Tüm bu sayılan sebeplerden dolayı, havaalanlarına şehirlerden erişim etraflıca düşünülmeli, gerekli yolculuk talepleri ayrıntılı olarak ele alınmalı ve yüksek kapasite sağlayabilecek modern demiryolu bağlantılarının özellikle üzerinde durulmalıdır.

Avrupa’daki havaalanlarının baktığımızda, çoğunun yüksek kapasiteli demiryolu bağlantılarına sahip olduğunu görüyoruz. Fransa’da Paris Charles De Gaulle, banliyö ve hızlı tren hattı ile, Lyon Saint Exupéry, hızlı tren ile demiryolu şebekesine bağlı. Almanya’da tren hattının ulaşmadığı havaalanı neredeyse yok gibi. Münih, Berlin-Schönefeld. Düsseldorf, Stuttgart gibi havaalanları banliyö ve bölgesel trenlerle şebekeye bağlanırken, Frankfurt Havaalanı banliyö, bölgesel ve hızlı tren şebekesine bağlı. Bu şekilde Brüksel’den, Amsterdam’dan hatta Basel’den trenle bu havaalanına ulaşmanız inanılmaz derecede kolay. Bu şekilde hem yolcular için daha konforlu bir erişim sunulmuş oluyor, hem de havaalanının kapsama alanı genişletilmiş oluyor.  

Bizde bunun en iyi örneğini İzmir Adnan Menderes Havaalanı ile gördük. İZBAN hattının buradan geçmesiyle, İzmir şehri ve çevresinin havaalanı bağlantısı oldukça kolaylaşmış oldu. Diğer havaalanlarımız için ne yazık ki aynı şeyi söylemek zor. İstanbul Atatürk Havaalanı hafif raylı sistem ile bağlanmış durumda, fakat şehrin raylı sisteminde yeterli entegrasyon sağlanmadığı için, talebi karşılamaktan bir hayli uzak. Hâlbuki havaalanı bölgesinin hemen yanından bir banliyö hattı geçmekte (ileride Marmaray’a dönüşecek hat), ama bağlantısı yok. Dünyada, yanı başından demiryolu hattı geçip bu hattan yararlanamayan tek havaalanı herhalde burasıdır.

Yeni yapılan havaalanlarında da bu erişim sorunsalı üzerinde özellikle durulması, ekonomik ve çevresel açıdan pek çok getiri sağlayacaktır. Çukurova Bölgesel Havaalanı bunun için iyi bir örnektir. İki büyük şehrin arasında kurulacak olan havaalanının banliyö ya da bölgesel trenlerle şehre bağlanması, otomobile bağımlılığı azaltacak önemli bir tedbirdir. Kaliteli, güvenli, konforlu ve hızlı bir tren işletmesi yapıldığı sürece, insanların bu trenleri araçlarına tercih etmemesi için bir sebep yoktur.Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>