YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Anneler Gününde Ağlardım
Yazar: EFSUN ERKEMEN | Tarih: 12/05/2012 | Saat: 12:40

Şu anda 40 yaşındayım, genç kızken hiç evlenemeyeceğimden korkardım.Belki de iyi bir evlilik yapamayacağımdandı korkum.Tanrı’ya binlerce şükür ki huzurlu bir evliliğim ve beyefendi bir kocam var. Evliliğimin ilk yıllarında çocuk özlemi çektik, çünkü çocuğumuz biraz geç oldu. (2 yıl kadar geç). Bu yüzden çocuk özlemini iyi bilirim. Hamilelerin canıerik çekerken, benim canım hamilelik çekerdi. Yolda bir hamile görünce iç geçirirdim. “Ne de güzel yürüyor, yavaş yavaş. Elbisesi de ne güzel yakışmış” diye.

Evlendikten sonra ilk anneler gününde Mustafa annesine hediye aldı, bana almadı, çünkü anne değildim. Çok üzüldüm ve gizli gizli ağladım.Anne olamadığım her anneler gününde de ağladım. Bu yüzden bilin ki anneler günü her kadın için bayram değil!

Sonra kısmet oldu hamile kaldım.Dünyanın en mutlu kadınlarından biriydim.Yoğun iştemposu ve hamilelikte ortaya çıkan hiper tansiyon yüzünden bebeğimi 8.ayda kaybettim. 1 Ocak 2000. O gün  de dünyanın en mutsuz anne adayıydım. Tüm aşamaları atlatana kadar “Allah aklımı alsın da hiçbirşey hatırlamayım” diye çok dua ettim. Aradan 2 yıl geçti ve yine hamile kaldım.Birinci bebeğimi kaybettiim hamileliğimin aynı haftasında ikinci bebeğim de riske girdi. Doktorum Hamdi Karanfil beni yüreklendirdi ve “Allah’ın izniyle onu yaşatacaz, sen merak etme” dedi. 34 haftalıkken sezeryanla doğum yaptım. 1350 gram ağırlığında prematüre bir kızımız oldu. 21 gün Seyhan Hastanesi yeni doğan servisinde küvezde kaldı. 21 gün onu kucağıma alıp emziremedim. Günde 5 kere hastaneye gidip sağdığım sütümü bebeğime vermeleri için hemşirelere bırakıyorduk.Ve oraya gelen binbir türlü problemli bebeği görüp Allah’a binlerce kere şükrediyorduk.Bebeğimiz 1500 gramı bulunca kucağıma verip emzirmeme izin verdiler.“Eğer memeyi tutarsa eve götürebilirsiniz, yoksa biraz daha kalır” dediler.

Küçük bebeğim “Beni burdan götürün” dercesine memeye yapıştı.Ve o gün bugün anneliğin gerçekten ne anlama geldiğini öğrenmeye devam ediyorum.Busabah bu yazıyı yazarken de10 yaşına gelen canım kızım Efsun Simay’a katılacağı yarışma için dans kostümlerini giydiriyorum.

Şimdi “bu kadın bunları niye yazdı?” diyenler olabilir.Onlar okuyup geçsin.Ama bu yazıda çok şey bulanlar da olacak. Anneler ve anne yürekliler. Tanrı hepimize eşit davranmıyor, bu anneler gününü de çocuk sevgisi tadamadan geçiren anne adayları vardır. Benim bu yazım, onları çok iyi anladığımı ve duacı olduğumu dile getiren bir yazıdır. Anneliğin kıymetini ve sorumluluğunu bilen tüm hemcinslerime Allah bir an önce bu duyguyu tattırsın. Güzel günlerde güzel dualar kabul olurmuş.

Başta anne olabilmem için beni dünyaya getiren hayatımda tanıdığım en fedakar annenin ellerinden öpüyorum. Anneler Günümüz Kutlu Olsun Anneciğim.

Kendi yazısında ağlayan da bir ben varım herhalde…

Not: Bu yazı 2005 yılnda kaleme alınmış ve yayınlanmıştı. Hislerimde hiçbir değişiklik yok, sadece iki satırı güncelledim. Sevgilerimle.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>