YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Ulaşımda Teknolojiyi Takip Etmek
Yazar: OYTUN ARSLAN | Tarih: 06/05/2012 | Saat: 16:55

Teknoloji hayatımızın her alanına girmiş bulunuyor. Bilgisayarımızın başında, hatta artık cep telefonumuzla internete girmek neredeyse çocuk oyuncağı haline geldi. İstediğimiz bilgiye ulaşabiliyor, istediğimiz kişiyle kısa sürede iletişime geçebiliyoruz.  

Günümüzde önemli kuruluşlar da, profesyonel web siteleri hazırlayarak internet dünyasında kendi tanıtımlarını en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Tabii ki bu tür siteler hazırlarken üzerinde durulması gereken birkaç nokta var. Örneğin sitenin kullanıcı dostu olması çok önemli. Kullanıcının en çok ihtiyaç duyduğu bilgilere erişim çok kolay olmalı. Diğer bilgiler daha alt kademelerde verilmeli. Bunun dışında, sitede gereksiz bilgilerden kaçınılmalı ve site sürekli güncel tutulmalı. Bu gerçekleşmediği takdirde, kullanıcılara yanlış bilgileri aktarmak kaçınılmaz olmakta.

Ulaşımda da artık bilgiye ulaşmada dünya internet teknolojisini kullanmaya başladı. Toplu taşıma şirketleri, sistemdeki tüm verilerini sitelerine girerek, bu bilgileri kullanıcıların kullanımına sunuyorlar. Hangi duraktan hangi araç saat kaçta geçiyor, evinizdeki bilgisayarınızdan öğreniyorsunuz. Yola ona göre çıkıyorsunuz, gereksiz yere durakta beklemiyorsunuz. Kimi ulaşım şirketleri, bu bilgileri gerçek zamanlı olarak kullanıcılara ulaştırıyorlar, yani farklı sebeplerden dolayı gerçekleşen gecikmeler de bilgisi verilen hareket saatlerine yansıtılıyor. Şirketler aynı zamanda, öngörülmüş ve öngörülmemiş problemleri (örneğin kaza, yolun kapanması, tramvay hattında çalışma vb.) internet sitesi sayesinde kullanıcılara aktararak, hem insanların kolayca bilgilere ulaşmasını sağlıyor, hem de onların gözünde saygınlık kazanıyor. 

Benim için bir şirketin internet sitesi, o şirketin vitrini gibidir. Ne kadar profesyonelce hazırlanmışsa, şirket de bence o kadar profesyonelce yönetiliyor demektir. Bu konu için simdi bir örnek vermek istiyorum. Türkiye’de toplu taşıma denince pek çoğumuzun aklına herhalde ilk olarak IETT geliyor. IETT günde milyonlarca insanın işinin düştüğü, kocaman bir otobüs şirketi. Kendi otobüslerinin yanında, denetimi altındaki özel halk otobüslerini de düşündüğümüzde, bu kadar büyük bir filodan sorumlu bir toplu taşıma şirketi dünyada herhalde bir elin parmaklarını geçmez. Fakat, İETT’nin sitesine girdiğinizde, bu profesyonel anlayışı genel çerçevede ne yazık ki göremiyorsunuz. Sitenin açılış kısmında, kimi zaman İETT’nin kurumsal yapısıyla alakalı haberler yer alıyor. Örneğin Kurban Bayramı’nda genel müdür garajları ziyaret ediyor, ya da IBB futbol turnuvasında IETT takimi birinci oluyor… Bilmiyorum bu bilgilere ihtiyaç duyan bir vatandaş var mı? Bu tip haberler siteye tabii ki konulabilir, ama açılış sayfasındaki kısma değil. Bu bilgiler “kurumsal haberler” adında bir alt başlıkta mesela gayet güzel paylaşılabilir. Onun yerine, vatandaşları çok daha yakından ilgilendirecek haberlere yer verilebilir, örneğin belli sebeplerden dolayı kaldırılan hatlar, geçici olarak başka bir güzergâha yönlendirilen hatlar vb. Çok daha ön planda olması gereken hat değişikliklerini, sitenin ancak çok çok alt bir başlığında bulabiliyorsunuz.

Örneğin önceki sene Avrasya Maratonu koşuldu, bu sebepten dolayı 1. Köprü ve bağlantı yolları belli saatlerde trafiğe kapatıldı. IETT maraton sebebiyle Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme seferlerinin yapılamayacağını web sitesinden duyurdu. Fakat diğer hatların ne olduğu hakkında en ufak bir bilgi ne yazık ki verilmemiş. Sonuçta metrobüs dışında 1. Köprü’yü kullanan pek çok hat bulunuyor. Bunları kullanan yolcular önemsenmiyor, daha doğrusu metrobüs yolcuları kadar önemsenmiyor. Tabii ki nahoş bir durum, IETT sadece metrobüsten ibaret değil. Maraton yapılmasında sorun yok, ama maratonun yaratacağı etkileri yolcusuna ulaştıramayan bir kurum için aynı şeyi söylemek zor.

Sitenin “Oraya Nasıl Giderim” fonksiyonu da şu an itibariyle çalışmıyor. Bilgilerinizi sisteme giriyorsunuz, fakat sorgu kısmında hiçbir cevapla karşılaşamıyorsunuz. Bu tip sorunlar elbette ki kurumun prestijini zedeleyen unsurlar. Yolcularına kaliteli bir bilgilendirme yapamayan bir şirket, toplu taşımayı hiçbir zaman istediği kadar çekici hale getiremez. Ben beklerdim ki, böylesine köklü ve büyük bir kurumun internet sitesi de bir o kadar profesyonel olsun, her IETT otobüsünün üstünde de www.iett.gov.tr yazsın, insanlar böylece bu siteyi kullanmaya alıştırılsın (yolcular da ona göre siteden bilgilere ulaşabilsin). Ama görünen o ki, daha çok yol almamız gerekecek.

Bu konularda örnekler görmek isteyenler, aşağıdaki linklerden Frankfurt ve Münih’in toplu taşıma şirketlerinin sitelerine ulaşabilirler (örnek görmek için, girdi kısmına herhangi birkaç harf yazmanız yeterli):

http://www.mvg-live.de/

http://www.rmv.de/auskunft/bin/jp/query.exe/tnYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>