YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KADIN ÖYKÜLERİ...

ASTILAR, BÜYÜMELERİNE İZİN VERMEDİLER...
Yazar: NESLİHAN MANGITAY | Tarih: 06/05/2012 | Saat: 00:27

Astılar kardeşimi, büyümesine izin vermediler…
Tam 40 sene önce bugün.Ama içinizde hep son dakikaya kadar bir umut oluyor. Kötü şeyleri aklınızın ucuna bile getirmiyorsunuz. Bütün kapıları son dakikaya kadar deniyorsunuz. Zaten ümidiniz olmasa, ayakta kalmanız, onun için mücadele etmeniz mümkün değil. Üstelik düşünüyorsunuz, bir sürü yol var. Meclis’te tekrar Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etme var, Cumhurbaşkanı’nın affetme şansı var. Var da, var… Ama hiçbiri olmadı… Astılar kardeşimi, büyümesine izin vermediler…”
***
İdamından önce görüşme şansı bile vermediler...
İdamından bir gün evvel, yani 5 Mayıs’ta oradaydık. Görüşmek istedik, ama “Sayım var” diyerek bizi görüştürmediler. Babamla ikimiz gitmiştik. Çaresiz otele döndük, ertesi sabah görüşmeyi bekliyorduk. Sabah, çok erken vakitte kapımız çalındı. Babamla hemen kalktık. Kapıda bir polis duruyordu. “Cenazeniz Karşıyaka Mezarlığı’nda, gelin teslim alın” dedi. Bora Gezmiş (Deniz Gezmiş’in abisi)’in,  Deniz Gezmişi anlatan roportajınından alıntılardır yukarıda yazılanlar.
*** 
Neden ?  Çünkü ; O dönemin devrimci gençleri; Demokratik bir üniversite istemişlerdi. Türkiye halklarının sömürülmediği eşit ve özgür bir ülke istemişlerdi. Bağımsız Türkiye’nin çocukları olmak istemişlerdi. Ama onlar, bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum edildiler.
***
Karar ; 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasınının tamamını,bir kısmını,tağyir,tebdil veya ilgaya cebren teşebbüs suçunu işlediğiniz sabit gördü,TCK’nın 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezasına tezcilinize karar verildi.
***
Anayasal düzeni ortadan kaldırmakla suçlandılar. Karar dendi (ama hukuki ama siyasi).. Ve yanında noktalı virgül.. Ve kavak ağacı’nın altında idam edildiler. Hemde ailelerini son kez görmelerine bile müsade edilmeden.Son kez babalarına sarılmalarına bile izin verilmeden. Son kez analarının kokusunu alamadan. İmam, cenaze namazını kılmayı reddetmişti.
***
Muhakkak ki 68 gençliğinin doğruları da vardı yanlışları da. Hukuken de suçları vardı elbet ve bunun için hukuki ceza alıyorlardı. Asılarak öldürülmeleri gerekiyor muydu ? Konu veya işlenen suç her ne olursa olsun. Asılmayı hak etmiyorlardı.
***
Suçlar karşışında verilen cezalar elbette ki caydırıcı nitelikte olmalı. Kararı verenlere/verdirenlere göre siyasi ihtilaf bastırılmış olacaktı. Bastırıldı mı peki?
Suçlu görülen birisinin yaşam hakkını elinden almak ceza mıdır? Suç işleyene “ölüm cezası” veriliyor ve öldürülerek ortadan kalkması sağlanıyor. Nerede bunun caydırıcılığı? Belki yaşasalardı görebilecektik. Ama onlar artık yaşamıyor. Çünkü yaşam hakları ellerinden alındı.
***
“İdamları ibret-i müessese olmuştur. Onlar asıldıktan sonra hadiseler durmuştur” denmişti. Oysa yanıldılar.
Bugüne kadar uygulanan hangi idam cezası (o suç için) caydırıcı hale gelmiştir?. Denizlerin asılmalarıyla, ne ayak izlerinin bulunduğu dağlar yıkıldı, ne de Sarkışlanın adı değişti. Evet Denizler gözlerini yumdu. Yumdu ama sessisliğe değil. Gözlerini yumarken, düşünce ve inanç tohumlarını avuç avuç attılar izinden gidenlere. Denizlerin 40 yıl önce başlattıkları mücadele hiç durmadan sürdü. Emperyalizme karşı mücadele ve bağımsızlık uğruna savaşlar hiç bitmedi o günden bugüne.
***
Biraz empati lütfen. Biraz vicdan. Buna tepki vermek/ karşı çıkmak için illaki suçlu görülenler ile aynı görüşte olmanız gerekmiyor. Sesinizi çıkartmanız için illa ki bir yakınınızın canı yanması gerekmiyor. İnsanız hepimiz. Ve insan olduğumuzu unutmayalım. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>