YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OTOPSİ YAPILMADAN DEFNEDİLEN İMAM
Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 12/05/2012 | Saat: 12:41

Fıkra gibi bir olay..

Önce fıkrayı anlatalım…

İmamın arasının iyi olmadığı birisi ölür. Mevta musalla taşına konur. Cenaze namazını imam kıldırdıktan sonra cemaate dönerek, geleneklere göre üç kere sorması gereken soruyu sorar: Mevtayı nasıl bilirdiniz..? Cemaat, aynı olan üç sorunun da peşinden hep bir ağızdan ‘’iyi bilirdik ‘’ cevabını verir.

İmamın mevta ile sağlığında arası iyi değil ya, soruyu beşe, altıya da çıkarsa da hep bir ağızdan ‘’ iyi bilirdik ‘’ cevabını alınca sinirlenerek ‘’ öyle ise gömün ‘’ der...

2012 Şubat ayı içinde Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde 75 yaşındaki İsmail Bilgiçer’in, bir süredir tedavi gördüğü halk arasında ‘deli dana’ olarak bilinen ‘Creutzfeldt-Jakob’ hastalığından yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

Emekli İmam İsmail Bilgiçer, 6 ay önce sokakta fenalaşarak, kaldırıma yığıldı. Yakınları tarafından Salihli Devlet Hastanesi’ne götürülen Bilgiçer, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Bilgiçer, Nöroloji servisine yatırılarak, tedaviye alındı. Ancak, Bilgiçer’in tedavilere cevap vermemesi üzerine alınan kan örnekleri Ocak ayında Fransa’ya gönderildi. Gelen tahlil sonuçlarına göre Bilgiçer’e ‘Creutzfeldt-Jakob’ teşhisi konuldu. Durumu kötüleşen Bilgiçer sabaha karşı fenalaştı. Hastaneye kaldırılan Bilgiçer kurtarılamamıştı.

Alaşehir Devlet Hastanesi İntaniye Uzmanı Gürcan Civaner, “Hastamıza ‘Creutzfeldt-jakop’ teşhisi konulmuştur. Bu hastalık deli dana hastalığı dahil birkaç prion hastalığıdır. Yani büyükbaş hayvanlarının beslenmesinde, diğer hayvanların kan-sakatat gibi atıkları kullanılırsa, bu hayvanlarla beslenen insanlarda bu hastalık görülebilir. Deli dana olarak bilinen hastalığın bulaşıcı özelliği yok. Yakınlarının tedbir almasına gerek yok” demişti.

Yukarıda gördüğünüz gibi ölen imamımızın kan örneklerinin Fransa’ya gönderilebilmesi ile Creutzfeldt-jakop teşhisi konulabilmiştir.

İmama Otopsi Yapıldı mı?

"İthal et imamı nasıl öldürdü" başlığında bir yazı yazmamız üzerine Sağlık Bakanlığı kendi internet sitesinde de yer alan bir açıklama yaparak imamın deli danadan ölmediğini açıkladı...

Gerçekte bu doğru mu? Otopsi yapılmadan kan örneğinden alınan sonuç ile deli dana hastalığı değil denilebilir mi?

Alaşehir Devlet Hastanesi İntaniye Uzmanı Gürcan Civaner’in , “Hastamıza ‘Creutzfeldt-jakop’ teşhisi konulmuştur. Bu hastalık deli dana hastalığı dahil birkaç prion hastalığıdır. Demesinin sebebi ne? Olabilirlik! İşte bu olabilirlik otopsi ile çözümlenebilir idi... Sağlık Bakanlığı’mızın deli dana hastalığındaki teşhis prosedürünü takip etmeden hasta ile ilgili ‘’ deli dana değil ‘’ demesi ilginç?

Hem de otopsi yapılmadan defnedilen kişi için bu açıklama yapılmış oluyor...

Yurt dışından getirilen kasaplık hayvanlarda deli dana olup olmadığı, hayvan kesildikten sonra beyin ve diğer sakatatlarındaki örneklerin analizleri sonucunda ancak deli dana olup olmadıkları kesin teşhisine varılabilir iken ölen imamımızın sadece kan örneğinden çıkan sonuç ‘’ deli dana hastalığı olabilirliğinin adı olan Creutzfeldt-jakop teşhisi konulurken imama otopsi yapılıp yapılmadığı merakımız oldu.

Bilgi edinme kanununu biz vatandaşlara verdiği haklara dayanarak Sağlık Bakanlığına sorduk: İmama otopsi yapıldı mı?

Bu sorumuzun cevabının ilgili hastaneden alınabileceği karşılığı verilince aynı soruyu Manisa Devlet Hastanesine sorduğumuzda bizi telefon ile arayarak niçin sorduğumuzu sorduklarında: Deli dana hastalığı olan ülkelerden, kıtalardan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile et, canlı hayvan ithal edildiğini, bu etleri de çoluk cocuğumuzun, tüm insanlarımızın yediğini, kendimin ithal et satın almıyor olsam da lokantalarda pişmiş et servisinin üzerinde ‘’ithal etten elde edilmiştir ‘’ etiketinin olmadığını görmekte ve kendimi de risk altında görmekteyim ‘’ dedim.

Yasal süre içinde hastane’nin verdiği cevap ‘’Otopsi yapılmamıştır’’ oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ithal sığırlarda deli dana lafzından hoşlanmıyor. İnsan sağlığından birinci derecede sorumlu Sağlık Bakanlığımız deli dana şüphesi olan vakıa için ‘’ öyle ise gömün ‘’ deyip konuyu da gömdürdü. Şimdi Sağlık Bakanlığımızdan soruyoruz. İmamımız niçin otopsi yapılmadan defnedildi? İmamın kan örneğinin Fransa’ya gönderildiğine göre ülkemizdeki Üniversite hastanelerimiz bile dana hastalığı teşhisini ortaya çıkaracak laboratuarlar yetersiz mi? Creutzfeldt-jakop teşhisi yaşlılara konulunca deli dana değil, gençlere konulunca deli dana oluyor ise canlı hayvan ithalatına izin verilen 2010 yılı Nisan ayından bu yana Creutzfeldt-jakop yaş gruplarına göre teşhis sayısı istatistiğiniz var mı?

GTH Bakanlığına sesleniyoruz: Yabancı ülkelerin ithal et, besilik, kasaplık, damızlık canlı hayvan sağlık sertifikalarına biz tüketiciler olarak güvenmiyoruz…

İthalatçıların kazanç hırsı, malını satmak isteyen ülkelerin satma arzuları, kendi ülkelerindeki çiftçilerinin üretimlerini sürdürebilme politikaları, düzenlenen bu sağlık sertifikalarındaki doğruluğun önündedir...

Gümrüklerimizde, karantinalarda ve karantina sonunda; kesilen, besi için çiftliklere gönderilen ithal hayvanlar üzerinde tam bir kontrol, analiz yapılabilirliğini söylemek mümkün değildir.

Bunun mümkün olamayacağını da zaten veteriner-halk sağlığı uzmanları ifade ediyor...

GTHB’na soruyoruz:
1-İthal edilen besilik canlı hayvanların tamamının kan örnekleri alınmakta mıdır?
2-Kasaplık ithal edilen canlı hayvanların sakatatların imhası yapılmadan tamamının sakatat örnekleri analiz edilmekte midir? 2010 Nisan ayından bu yana ithal edilen besilik hayvan sayısı ile analiz ettiğiniz hayvan sayısı birbiri ile örtüşüyor mu? Örtüşmüyor ise veteriner halk sağlığını koruyamıyorsunuz demektir.
3-Besilik canlı hayvan ithalatı ile ülkeye sokulan hayvanların en az 6 ay sonra kesildiği bilinmektedir.. 6 ay sonra ve besi amacıyla kesilen bu hayvanların sakatatları analiz edilmekte midir. Besilik getirilen ve beslenme sonucunda kesilen hayvanların sakatatları GTHB analiz etmekte midir? Bu analiz sayınız ile ithal edilen besilik hayvan sayısı birbiri ile örtüşüyor mu? Örtüşmüyor ise veteriner halk sağlığını koruyamıyorsunuz demektir.
4-Damızlık canlı hayvan ithalatı ile ülkeye sokulan hayvanların yıllar sonra veya kısırlık, sakatlanma vb sebebiyle çok daha kısa süre önce kesildiği bilinmektedir..

Bu hayvanların sakatatları analiz edilmekte midir? Yukarıdaki sebepler ile kesilen damızlık hayvanları sayısını biliyor musunuz? Zorunlu kesilen ithal damızlık hayvanların sakatatlarının değil analizini yapmak, istatistiği bile GTHB’nın elinde yok?

Sevgili tüketiciler; İthal et, ithal besilik, kasaplık canlı hayvan politikaları en mükemmel olduğu söylenen yönetmelikler ile yönetilemez...

Kaldı ki GTHB ithalatın başladığı günden bu yana sürekli ithalat yönetmeliği değiştirmiştir. Veteriner Hekimler Odası et, canlı hayvan ithalatının Mart 2010 tarihinde başlatılacağı günlerde yaptığı açıklamada canlı hayvan ve et ithalatının hayvan-insan sağlığı için ‘’risk ‘’ olduğunu açıklamıştı.

Siz halen ithal et mi yiyorsunuz?

Siz halen ithal edilen kasaplık, besilik canlı hayvanlardan elde edilen etleri mi yiyorsunuz?

Evet mi? Evet diyorsanız: Deli dana hastalığına yakalandığınızda sizin için de ‘’ öyle ise gömün ‘’ diyecek resmi kurumlarımız.

http://groups.google.com/group/cigsutureticileri?hl=tr_TRYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Çiftlik Dergisi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (3) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>