YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

13 Şubat Dünya Radyo Günü Kutlu Olsun!.. 14 Şubat Dünya Sevgi/li/ler Günü de...
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 15/02/2012 | Saat: 13:25

13 Şubat Dünya Radyo Günü Kutlu Olsun!..

14 Şubat Dünya Sevgi/li/ler Günü de Kutlu Olsun, Baştan Sona Sevgiyle Dolsun!..

Bugün kuşluk vakti, TRT Çukurova Radyosu’ndan aradılar ve gün ile ilgili düşüncelerimi paylaştım 3-5 dakika içinde. Özet olarak iki anımı paylaştım: 1) Silifke ve Gülnar’da geçen çocukluğumla ilgili 1940’lı yılların Silifke ve Gülnar ortamını yansıtıp dillendirmeye çalıştım;

2) Yetişkinlik dönemimle ilgili bir Kanada serüvenimi özetledim...

‘Burası, uzun dalga 1648 metreden yayın yapan Ankara Radyosu!..’ diye başlardı Türkiye’nin 1940’lı yıllarındaki tek radyosu...” diyerek başladığım konuşmamda dedim ki: Henüz elektrik olamayan Silifke ve Gülnar’da halkın “IRADO” dediği radyolar akü denilen enerji kaynağıyla çalıştırılırdı. Aküler Silifke’de, Göksu Irmağı üzerine kurulan ve su gücüyle döndürülen aygıtlarca, Gülnar’da ise, damlara kurulan ve rüzgâr gücüyle döndürülen aygıtlarca doldurulurdu. Pille çalışan da vardı. Silifke’ye kısıtlı elektrik 1944’te geldi. Çok gürültülü motor arıza yaptığında, elektrik de kesilmiş olurdu. Gülnar’a elektrik daha sonraki yıllarda geldi.

Kanada’da, birkaç kültür insanıyla birlikte, “Üçüncü Dilde Yayın Yapanlar Derneği” kurduk, 1970’li yılların sonlarında. Başkanlığı da İtalyan asıllı bir gence vermiştik. Kanada İngilizce ve Fransızca olarak iki dilli bir toplum aslında. Yasalar ve toplum anlayışı, toplumu oluşturan değişik kültürlerin de kendi öz dillerinde kültürlerini yansıtma olanakları sağlamaktadır.

Yayını düzenleyip ilgilenecek bir Türk ararken, “fikir senden geldi, sen yapabilirsin ancak!” yaklaşımı sebebiyle iş başa düştü. Kendi düzeneğimi de edinerek, haftalık bir saatlik radyo programı hazırlayıp Türkçe-İngilizce-Fransızca olarak birkaç yıl yürüttüm. O ticarî olmayan yayınlar Kanada’nın başkenti Ottava’da bir ilkti, Türkçe yayın olarak...

Bu çalışmalarım basın yoluyla Türkiye’ye de duyuruldu. Olumlu bir gelişme de TRT’den geldi. TRT’nin Kanada muhabirliğini yapmam önerisi de o yıllarda geldi ve doğal olarak kabul ettim.  

*****

Mimarlığını rahmetli Faruk Özdüzenciler ile birlikte kurguladığımız Silifke-Hassloch ve Mersin Yenişehir- Neustadt kardeş kent ilişkilerinin ilkini resmî olarak o zamanki Silifke Belediye Başkanı Sadık Avcı ile birlikte 1997’de Sevgililer Günü akşamı Hassloch’ta bir Otel lokantasında gerçekleştirdik. O zamanki Hassloch Belediye Başkanı Sayın Gebhardt ve eşi Brigitte; Faruk ve eşi Martina ile Sayın Avcı ve ben ilk ve olumlu buluşmamızı yapmış olduk. Sonraki günlerde makamlar, kişiler kurumlar ziyareti yaptık ve devam ettik…

*****

Sevgililer Günü’nün tarihi 3. yüzyıla, Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Pagan inancının hâkim olduğu Roma’da, İmparator Şaban Claudius, sürekli savaş için askere ihtiyaç olduğundan evliliği yasak etmiş. Benden beter, sürekli seyahat eden ve İmparator’dan çok inançlarına bağlı Hıristiyan Aziz Valentinus, gittiği her yerde uluorta vaazlar verip Claudius’un ne kadar hatalı olduğunu sürekli dile getirmiş. Bu dedikodular kısa sürede saraya ulaşmış ve Valentinus,  İmparator emriyle tutuklanıp, 14 Şubat 270’de verilen emir üzerine dövülerek öldürülmüş.

Yüzyıllardır 14 Şubat, Aziz Valentinus’un anısına Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Ülkemizde ‘Sevgililer Günü’ adı verilen 14 Şubat, yabancı ülkelerin pek çoğunda St. Valentine (Aziz Valentine) günü olarak kutlanıyor. Ömrümüzün geri kalan bölümünün bu ilk gününe, “Günaydın sevgililer, günaydın / gönül aydın, günaydın!..”ya da, “Bugün ayın ön dördü / kız saçını kim ördü?..” şarkısıyla başlamaya ne dersiniz?.. Ne derseniz deyin de bir de şu yazıya bir göz atın:

“14 Şubat sevgililer günü diye icat edilen bu günde temel amaç tüketimi arttırmaktır. Değişik reklâm ve kampanyalar ile tüketicileri daha fazla tüketmeye zorlayan bu tür günlerin aslında bir anlam ve önemi yoktur. Gereksiz harcama, lüzumsuz tüketimi körüklemektedir. Sevgi kutsal bir duygudur ve emek ister. Sevgi bir güne ve bir maddi değere sığdırılmayacak kadar üstün meziyettir, duygudur. Elbette beraber olduklarımızı seveceğiz. Üstelik bir ömür boyu sevgi esastır. Eşini sevmek ve sevgi ile sadık kalmak büyük bir haslettir. Sadece insanları değil, Allah’ın yarattığı tüm canlıları, doğayı sevmek esastır. Sevgi her şeyin ana temelidir. Bu bağlamda tüketmeyelim üretelim. Eksiltmeyelim, arttıralım. Yok etmeyelim, yaşatalım…”

Yetişkinlerin ‘Sevgi/liler Günü’, çocukların da, ‘Sevimli/lik Günü’ kutlu ve mutlu olsun!

Kalpler bir olsun, içten bir gülümsemeyle (yerine göre bir öpücükle) dünyalar sizin olsun!..

Sevdiklerinizle, sevenlerinizle her günün ‘Sevgi/liler) Günü’ olarak yaşanması dileğimle…

Mehmet Ali Sulutaş, sevgiye de duyarlı bir yurttaş / 13 Şubat 2012

demokratmersin.com guncelmersin.com adanafikirplaformu.org 

mehmetalisulutas.wordpress.com;     twitter.com/mehmetalisuluta; 

msnyasam.milliyet.com.tr/msnDefault.asp?url= milliyet.com.tr/content/galeri/yeni/gostermsn.asp?galeriid=2853

video.msn.com/video.aspx?mkt=tr-TR&vid=704b79c8-3f24-4171-85fd-cb0a66f3b541 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>