YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AİLEYİ DEĞİL KADINI KORUYAN YASA İSTİYORUZ!
Yazar: FATOS SAHIN | Tarih: 12/01/2012 | Saat: 13:09

Geçtiğimiz günlerde   “ Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısında var olan “yakın ilişkide bulunanlar” ifadesinin başbakanlık eliyle müdahale edilerek tasarıdan çıkartılması, AKP’nin kadına aile dışında bir varoluş şansı tanımadığını göstermiştir. Kadına karşı şiddetin güvencesiz istihdam politikaları, kadını evde tutmayı teşvik edici politikalar ve yargı kararları ile adeta teşvik edildiği bir dönemden geçerken kadın mücadelesinin yükselen sesi, hükümeti bu konuda bir yasa değişikliği yapmaya zorlamıştır. Kadınların mücadeleleri sonucunda ortaya çıkan bu ilk  taslak maalesef mevcut iktidarın  muhafazakâr ve cinsiyetçi zihniyetine takılmış ve fire vermek durumunda kalmıştır. Yasa taslağı son hali ile şiddetten korunacak kadınları “resmi nikâhlılar, boşananlar ve nişanlılar” ile sınırlamıştır.

Bu duruma artık şaşırmıyoruz, çünkü AKP uyguladığı tüm eril muhafazakar  politikalarla kadının adını bakanlığının adından çıkararak, kadınların sağlık hizmetini alabilmesini  dahi  evliliğe ya da babaya bağlayarak  tarafını belli etmiştir. Şimdi de can güvenliğini sağlamayı gerekli görmemektedir. Türkiye’de her gün 5 kadın öldürülmektedir. Yapılan araştırmalara göre 2008 Ocak-2011 Aralık arasında, sevgilisi ya da  eski sevgilisi tarafından öldürülen kadın oranının yüzde 11 civarında olduğu tespit edilmiştir. Kadına yönelen şiddet, ülkemizde çok yaygın olan imam nikâhlı evliliklerde, birlikte yaşayan çiftlerde de ağır bir sorundur. Erkekler aşık olduklarını iddia ederek peşine düştükleri kadınların canını almaktan geri durmamaktadır. Eski sevgili şiddeti ve cinayetleri ise son günlerde basına sıklıkla yansımaktadır. Hal böyle iken taslakta var olan “yakın ilişki içinde yaşayanlar” ifadesinin sessiz sedasız kaldırılması kadının evlilik ve aile dışındaki ilişkilerinde şiddet görmesini adeta meşrulaştırmaktır.

Bu kanunun, kadını medeni durumuna bakılmaksızın, bir arada yaşıyor olmaktan veya kadınla erkek arasındaki eşitsiz güç ilişkisinden kaynaklanan tüm şiddet biçimlerinden koruması gerekirken bu ifadeyi taslaktan çıkartan zihniyet hangi yargılardan hareket etmiştir? Bu AKP’nin tanımladığı “ahlaklı” kadınları koruma kanunu mudur?

İşyerlerinde, okullarda, ailede, sokakta… Kadına yönelik şiddet her mekanda ve zamanda artarak sürerken ülkemizde kimi müftüler ve belediyelerin aile birimleri kadına itaatkarlık dersi vermektedir. Yayınladıkları belgelerle, yaptıkları açıklamalarla kadının aile içindeki yükleri sırtlanmasını, çok konuşmamasını, erkeğine hizmet etmesini, belli alanlarda ve saatlerde sosyalleşmesini tembihlemektedirler. Bu tembihlerin dışına çıkan kadınlar ise son müdahalede olduğu gibi tabiri caizse kendi kaderlerine terk edilirler.

Yapılan yasal düzenlemelerde böyle bir boşluk bırakmak kadına yönelik şiddete davetiye çıkarmaktır. Bizler Adana kadın platformu üyeleri olarak hükümet, daha kapsamlı yasal düzenlemeler oluşturup kadınların yaşam hakkını korumaya yönelik önlemler alana dek bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz

                                  ADANA  KADIN PLATFORMU[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>