YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DÜŞLERİM-DÜŞÜNCELERİM

EY MİLLET! NE DERSİNİZ?
Yazar: VELİ CUMA | Tarih: 03/01/2012 | Saat: 21:18

Şimdilerde benim doğduğum mahallede şişmanlar çoğaldı. Kimi kalp hastası, kimi şeker hastası, kimi tansiyon hastası… Ölüm nedenleri arasında kansere sıkça rastlanır oldu. Oysa biz çocukluğumuzda bu tür hastalıkların adını bile duymazdık. Belki vardı da biz bilmezdik. Doktora, hastaneye giden olmazdı. Zaten doktor ve hastane bulmak zordu. İnsanların da doktora gidecek, ilaç alacak paraları yoktu. Ama daha sağlıklı ve mutluydular. Bildikleri tek hastalık üşütmeydi. Kendilerince onun da çaresini bulmuşlardı. Gezinen tavuklardan birisi yakalanır, haşlanır, suyuna biber katılır, bolca limon sıkılır hastaya içirilirdi. Öksürüğü kesilsin diye ayva yapraklarından çay demlenirdi. Sonuçta hasta iyileşir, ayağa kalkardı.

 

“Son 40 yılda neler oldu?” da zayıflar şişmanladı, sağlıklılar hastalandı, mutlular mutsuz olmaya başladılar? diye düşünüyorum. O günden bu güne yaşananlar, değişimler gözümün önünden bir şerit gibi akıyor.

 

Bizim mahalle bir dağın eteğindeydi. Ovanın kıyısında kurulan ilçemizin ilk sakinleri bizim mahallede yaşarlarmış eskiden. Sonraları aşağıya inmişler.

 

O yıllarda mahallede her evin birkaç keçisi, bir iki ineği, onlarca tavuğu olurdu.  Ayran, yoğurt ve tereyağı temel besin kaynaklarıydı. Ayranı olmayan sofra, sofradan sayılmaz, ayran içmeyeninin ise karnı doymazdı. Ayranı olmayan komşunun kaygısına bütün mahalleli düşerdi. Ayranı olanlar komşularını, akrabalarını asla ayransız koymazlar, istemesine gerek bırakmaksızın gönderirlerdi.

 

Dövme ve bulgur mutfakların olmazsa olmazıydı. Ayranlı çorba, toğga, mercimek ve dövme ile yapılan mahlıta çorbası, mercimek ve bulgurla yapılan mercimek köftesi, sarımsak, biber ve somak ekşisi ile yapılan ekşili turşu, tavuk haşlaması, içli köfte, tavuk kömbesi, tirşik, ısırgan sulusu, ebegümeci haşlaması ve kavurması belli başlı yemek çeşitleriydi. Su teresi, gelineli, semizotu bolca kullanılırdı. Fasulye, bal kabağı, bamya, patlıcan gibi sebzeler kurutulur kışları pişirilirdi.

 

Buğdaylar su değirmeninde öğütülür, yufka ekmek yapılırdı. Buğday kaynatılır, kurutulur, bulgur çekilirdi. Su değirmeninde dönen bir taşın altında buğday ve mısırdan dövme elde edilirdi.

 

Herkesin bahçesinde can eriği, incir, portakal, kayısı, vişne, somak ekşisi ve en çok da nar ağacı bulunurdu. Nardan ekşi çıkarılır, kışın sulandırılarak bol bol içilirdi. Aileler mutlak olarak kışın yemek üzere bir iki çuval yer fıstığı ayırırlardı. Soğan, turp ve sarımsak vazgeçilmezler arasındaydı.

 

Mahalle ile kasaba merkezi arasında 3-4 kilometrelik bir mesafe vardı. O yıllarda herkes kasabaya yürüyerek gidiyor ve yürüyerek geri dönüyorlardı.

 

Yoksul mahalleye taşıma aracı olarak önce motosikletler, arkasından otomobiller girdi. Taşıtların artışıyla birlikte insanlar yürümeyi bıraktılar ve şişmanlamaya başladılar.

Fırıncılar mahalleye her sabah beyaz ekmek dağıttılar. Yufkanın yerini has undan yapılan beyaz ekmek aldı. Pirinç sofralarda bulgurun yerine geçti.  İnekler ve keçiler azaldı. Tereyağının yeri katı yağ ve ayçiçeği yağı ile doldu.

 

Şu günlerde glisemiks indeksi düşük besinlerle beslenme anlayışı sıkça tartışılıyor. Listeye bakıyorum da bizimkiler doğal olarak onlarca yıl önce zaten bu anlayışı uyguluyorlarmış.

 

Yeniden yürümeye başlayarak, doğal ürünlere dönerek hiç değilse çocuklarımızı kurtarabilir miyiz?  Ne dersiniz?[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>