YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KADIN ÖYKÜLERİ...

KADIN ÖYKÜLERİYLE 2012
Yazar: NESLİHAN MANGITAY | Tarih: 01/01/2012 | Saat: 16:29

Çarşamba günlerimi arkadaşlarıma/dostlarıma ayırma kararı verdiğim günden bugüne kendimi çok daha huzurlu hissediyorum. Bu verdiğim kararın doğruluğunu her buluşma sonrasında daha iyi anlıyorum.

Neden mi ?   Zaman içersindeki koşuşturmam nedeni ile arkadaş buluşmalarına/dost sohbetlerine katılamadım ve değerli nice arkadaşımı ihmal ederek onların yanında olamadım. Ve bana ihtiyacı olanları göremedim.

Kadına yönelik şiddetle mücadele eden ben, yanı başımda Fiziksel / Sözel / Ekonomik / Cinsel Şiddet gören arkadaşlarıma ( bugüne kadar ) yardımcı olamadım. Onlara daha erken yardımcı olabilirdim oysa.  Şiddet görmüş ve kararsızlıkları ile boğuşan arkadaşlarıma daha erken yardımcı olamamamın tek nedeni  ( beni arayıp da buluşmak istediklerinde ) görüşmelerimizi hep ertelemiş olmamdan kaynaklandı.

Arkadaşlarımdan izin alarak, onların yaşadıklarını, 2012 yılı içersinde , öyküler şeklinde burada sizlerle paylaşacağım.  Arkadaşlarımın ve yaşadıkları olaylardaki kişilerin gerçek isimleri yerine takma isimler kullanmayacağım.  

Hepimizin bir öyküsü vardır. Kimilerimiz (Toplum Ne Der tabusunu kıramaz) utandığımızdan susarız, kimilerimiz yavrularımızı düşünür de sabır tespihini elimizden düşürmeyiz , kimimiz ise intihar planlarını uygulayacağımız zamanın peşine düşeriz.

Susmak yaşadıklarımıza …! 

Susmak şiddeti azaltıyor mu / çoğaltıyor mu? Çözüm mü / Düğüm mü susmak ? Toplum Ne Der ? Hain düşman diyorum ben bu bakış açısına…    

Neden utanmak ? Kimden utanmak ?   Şiddet gören kadın bundan utanmamalı.   Sana ayıp gözlerle bakacak olan kendi yaklaşımını ayıplasın. Yardım etmemek , duyarsız kalmak , şiddet uygulayan ile birlik olmaktır. Bu mu senin Toplum dediğin ? Benim Toplum bildiğim bu değil.

Toplum duysun arkadaşım! Toplum bilsin ! Toplum bilmiyorsa , duymuyorsa , tepki göstermiyorsa bunun nedenlerinden birisi de senin susmandan kaynaklanıyor.

Susmak yaşadıklarımıza … !  

“Çocuklarımı düşündüğüm için susuyorum ..”  Bilmiyorsun ki asıl sustuğun zaman yavruların daha çok zarar görüyor. Yavrucuklarının ruhuna,psikolojisine ne demeli?  “Ama kocam çok pişman , beni öptü ve özür diledi. Hem bak onu affetmem için bana yüzük de almış…”  

Şiddet uyguladı mı sen onu söyle ?  Bundan sonra iyimser tavırlar sergilemesi neyi değiştirir ?  
Sen onu affetsen de , bu acı filmi çocukların izledi bir kere .   Yüzünde tebessüm , parmağındaki yüzüğün pırıltısını izlerken , yavrucukların geceleri rüyalarında çaresizliklerine ağlayan kabuslarla boğuşuyor. Çocuklarının geceleri korku çığlıkları ile uyanmalarının , özgüvenlerinin oluşmamasının , kaygılarının artmasının  nedenlerinden birisi de senin susmandır .  “Çocuklarımı düşünüyorum” diye çaresizce susmak değil, onlar için susmamaktır yapılması gereken.

İntihar çözüm mü ? Nerede kaldı mücadele ?

Ah keşke zamanı geri çekebilsek de bunu engelleyebilsek değil mi? Artık çok geç diye düşünmeyin , hiçbir şey için geç değil. Yaşanabileceklere müdahale etmek bizlerin elinde. Sen kadınsın , değerlisin – susarak kendin yitiriyorsun bu değeri – Neden bunu yapıyorsun ? Şiddeti yaşadıktan sonra değil , şiddete maruz kalmadan atalım adımlarımızı..  

İlk adımı “ SUSMAYACAĞIM ARTIK” diyerek atalım. ;

Yaşananları burada sizlerle paylaşmamızın nedenlerinden bir tanesi , aynı toprağa bastığımız (kadın/ erkek ayrımı yapmaksızın ) şiddete karşı duyarlılığı arttırmak.

Ve siz değerli okuyucularımdan ne istiyorum. 2012 de hep beraber Şiddete Karşı Mücadelede birlikte olalım. Ama oturduğumuz yerden sadece manşetleri okuyarak , haberleri izleyerek , kadın programlarında tartışmaları seyrederek değil. Duyduğumuz , gördüğümüz , okuduğumuz tüm kadına yönelik şiddet ile alakalı yaşananları , korkmadan – utanmadan -  anlatalım. Kendi yaşadıklarımızdan başlayalım anlatmaya.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye konusunda yapılan çalışmalara katılalım . Bu çalışmalar biz kadınlar için. Yasal haklarımızı bilelim ve bunları kullanalım.  Hep beraber mücadele , daha güzel yarınlar için.

Unutma ;
Sen sustukça tüm kadınlar susuyor…
Sen sustukça şiddet artıyor …
Sen sustukça çocuklar daha çok ağlıyor …
Bilir misin , annesizliğin ilacı yok!
Sen sustukça nice yavrular annesiz kalıyor…
Artık Susma Kadın – Lütfen Susma ![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>