YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN!..
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 01/09/2011 | Saat: 14:05

“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞGÜNÜ KUTLU OLSUN!.. / 1 Eylül 2011 

Ne mutlu bizlere ki; üç kutsal bayram ve şenliği bir arada yaşamakta ve yaşatmaktayız:

1) Zafer Bayramı, 2) Ramazan (Şeker) Bayramı, ve 3) Dünya Barış Günü. Bayram kutlama ve dilekleri karşılıklı gidip gelmeye devam ediyor, telefon konuşmaları, cep telefonu mesajları ve sanal ortamda iletilerle… Bunlar arasında birkaçına değinmemde yarar var:

Fırına verdiğimiz “UZUN YOLUN KISASI” başlıklı kitabımın kapağıyla da ilgilenmekte olan genç işadamı, öğrencim, arkadaşım Özgür Cüce: “Zafer Bayramı milletimize hayırlı olsun. Millî Zafer’in haklı gururunu yaşarken, aziz şehitlerimizi büyük bir minnetle anıyoruz.”; Oğuzhan Abacı, “İki Bayram bir olunca, gönüller bayram eder. Esenlik, şenlik ile …” demiş.

Silifke’den Ada-Songül-Yaşar Öztürk ailesi yazılı ileti göndermiş. Gök komşum, onur kardeşim, arkadaşım, dostum Deniz Tuncay Akkapılı da, “… insanlık ne yazık ki bugün de kapkara tarihini yazmaktan geri durmuyor. Ama aynı insanlık, 30 Ağustos Zaferini, Kutsal Ramazan Bayramını da kutluyor! Temiz, kansız, kardeşlik dolu Bayram ve Dünya mücadelemi, özlemimi paylaşıyorum sizinle…” diye mesaj çekmiş, ardından da “Eyvallah sevgili ağabeyim, ellerinizden özlemle öperim. Gelin, hiç olmazsa bu bayramların hatırına buluşalım bugünlerde. Yaşlanmak mevzuuna gelince: Siz yaşlanmaz, yaş alır, yaş aldıkça da; gençleşir, göverirsiniz!.. Söz aramızda sürdürümcünüzüm!.. Sağlık, huzur ve illa ki bağımsız bir vatan toprağında yaşamak dileklerimle... (Değil mi ki; Bayramlar bağımsız bir vatanda, özgür insanlar arasında kutlanır ve bayram olur! )” diye anlamlı bir ileti göndermiş.

El öpenlerin, el öpenleri çok olsun dediğim sırada, “Köylü Ürünleri Dernek Başkanı” ve aynı zamanda MSTB YK üyesi, atak, verimli Fedai Üredi bilgi ulaştırdı: oğlu evleniyor. 5 Eylül Pazartesi akşamı 7:30’dan sonra Şoförler Cemiyeti Salonu’nda düğün şenliği varmış. Yarın Gülnar’da “Gülnar Buluşması” ve Cumartesi günü de Gülnar-Bozağaç Köyü Kültür şenliklerine gidip Pazartesi günü de Gülnar Askerlik Şubesi kayıtlarında rahmetli babamın 1908-1922 yıllarını kapsayan kesintisiz askerliğiyle ilgili bilgiler almaya gitmezsem, düğünde olurum.

Her bayramda olduğu gibi, Bayramın ilk günü el öpmeye gelen, harçlık ve hediyelerini verdiğim üç çocuğun babası, konutumuzun kapıcısı-güvenliği, her şeyi Kamil, evinin önünde yetiştirdiği semizotu, fesleğen ve yeşil-kırmızı acı biberleri bir torbaya doldurup geldi, hem bayramlaşmaya, hem de Barış Günü’nü kutlamaya. Yeşilliklerin bir bölümünü turşu kurdum, bir bölümü salata…

Onur kardeşlerim, F. Saadet-Ali F. Bilir çifti birkaç kez telefon edip günleri kutladılar, ABD’ye gidecekleri için Yeniceye gelemiyorlar, ama dönüşümde akşam yemeğine evlerine çağırdılar.

Bugün Dünya Barış Günü. Yenice Belediyesinin sekiz yıldır düzenlediği son etkinlikler şöyle:

Buün saat 15: Yenice Cumhuriyet Alanı – Atatürk Anıtı’na Çelenk Koyma, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı; Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru’nun konuşması; Barış Güvercinleri Uçurulması; İnönü-Churchill Barış Parkı’na Yürüyüş; Barış Anıtı Meşalesinin Yakılması; “Savaş ve Çocuk” konulu Fotoğraf Sergisi’nin Gezilmesi; Beyaz Vagon’un Gezilmesi; saat 16: Yenice, İnönü-Churchill Barış Parkı -Açıkoturum: “İnsan, Haklarıyla İnsandır” Konuşmacılar: Selahattin Özel, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı; Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Mersin MV; İsa Gök, Mersin MV; Ali Rıza Öztürk, Mersin MV; Haşmet Biçer, Makine Mühendisi; saat 19:30: Sıdkı Baba Cemevi Yanı – Eylül Topluluğu Konseri; Ulusal Şiir Yarışmasında Dereceye Giren Katılımcılara Ödüllerin Verilmesi; Birinci Gelen Şairin Şiirini Okuması; Belediye Halk Dansları Ekibinin Gösterisi; Futbol Derece Alan Takımlara Ödüllerin Verilmesi; Semah Gösterisi; Havai Fişek Gösterisi; Mazlum Çimen Konseri. Onur Konuğu: Sabahat Akkiraz.

Mehmet Ali Sulutaş, MBA, iktisatçı, çevirmen 

Yenice İnönü-Churchill Görüşmesi Eşgüdümcüsü[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>