YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YAŞ İşler Operasyonu II: Eski Yeni Dünya ve Yeni Ordu Düzeni
Yazar: ADNAN GÜMÜŞ | Tarih: 02/08/2011 | Saat: 11:36

30/08/2010 tarihinde, geçen yılki YAŞ süreci ile ilgili değerlendirmeler yapmış; Ordunun bazı asimetriler taşıdığı ufak tefek ayak sürçmelerinin de kırıldığını ve sonuçta zaten görmekte olduğu piyasa düzeneğinin yarı karar vericiliğinden tümden bekçiliğine, Batı çıkarlarının “itirazsız” bekçiliğine dönüştürüldüğünü, sürecin galibinin de ABD öncülüğündeki küresel sermaye/küresel güçler olduğunu/olacağını yazmıştım.

Dahası bunun demokrasi veya din mücadelesinin çok ötesinde anlamlar taşıdığını, yani bir demokratikleşme değil, operasyon, hem de piyasa otokrasisine (neoliberal ve neomuhafazakar Yeni Dünya Düzenine) bağlı bir operasyon olduğunu ifade etmiştim:

“Ne din ve iman, ne mahkeme ve adalet, ne de halk veya demokrasi. Birkaç gündür süren YAŞ krizinden liberal otokrasinin elini daha da güçlendirerek çıktığı kanaatindeyim. Burjuvaziye/piyasalara sadık kalmayan ve/ya Batı burjuvazisinin stratejik öncelikleriyle az çok çelişkiler taşıyan ve/ya kendini de az çok kısmi özerk bir güç, bir politik aktör olarak tanımlayan ne varsa silip atılmak istenmektedir. Burjuvazi için en iyi ordu, burjuvazinin emrindeki bir ordudur. NATO için en iyi ordu NATO’nun emrindeki ordudur. Yöneticiler için en iyi ordu, yönetici sınıfların söylediğini olduğu gibi yapan bir ordudur. “Hem içindeyim, hem kenarındayım”, “hem yaparım, hem kendi taleplerimi de dayatırım” durumu pek makul karşılanmamaktadır. Sonuçta “hem ağlar, hem giderim” durumu yaşanmaktadır. Kaldı ki bu krizler de burada bitmez.” (30 Ağustos 2010).

Aradan bir yıl daha geçti. Artık operasyonun son halkasına geçilmiştir. Pürüz çıkaran ufak tefek çıkıntılar da cilalanıp temizlenmektedir. Orgeneral Koşaner, koşar adım istifa noktasına gelmiştir. Koşaner’in istifa (veda) mesajı da zaten bu yenilgiyi kayda geçirmektedir:

"Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi mümkün değildir. Bu durum birçok defalar yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen, soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır.

Haklarında henüz hiçbir kesin yargı kararı olmamasına rağmen, tutuklu bulunan 14 general/amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tahdit edilmesinin yanı sıra, mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura'da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.

Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sürekli gündemde tutularak, kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması, Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanımı ortadan kaldırmıştır.”

Koşaner’in yerine vekaleten atanan Jandarma Orgeneral Özel ise daha ilk mesajında yeni yapıyı kabullendiğini; içeride “kanuna”, dışarıda “uluslararası” güç ve operasyonlara tam desteğini beyan etmiştir:

“Türkiye Cumhuriyetinin en köklü kurumlarından biri ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmez bir parçası olma özelliğine sahip bulunan Jandarma Genel Komutanlığımız, hem kanunlarla sorumluluğuna verilen vatan topraklarında emniyet ve asayişin eksiksiz sağlanmasında, hem de uluslararası görevlerde üstün bir başarı çizgisi yakalamıştır.

Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle 'yurt, ulus ve cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakarlık ve feragat örneği bir kanun ordusu' olan Jandarmamız, ulaşmış olduğu hizmet kalitesini, cumhuriyetin değerlerine gönülden bağlı, iyi eğitimli, üstün nitelikli personeli ve modern silah, araç ve donanımı ile daha da ileriye taşımanın heyecanı içerisindedir.

İnsan merkezli, çağdaş yönetim ve görev anlayışı ile ulusal ve uluslararası alanda, en saygın, en güvenilir, en kaliteli hizmet üreten bir kolluk kuvveti olmayı vizyon edinen Jandarma teşkilatımızın, milletinin kendisine olan güven ve sevgisinden ve 172 yıllık kurumsal hafızasından aldığı güçle, milli hasletlerinden ve cesaretinden aldığı maharetle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin çok önemli bir gücü ve teminatı olmaya devam edeceğine olan inancım tamdır.''

“Kanun ordusu” vurgusunun hükümet değil çok daha geniş anlamda, hatta hükümetle belli bir asimetri de oluşturan bir konsepte işaret ettiği iddia edilebilirse de daha yakın ve doğru yorumu “mahkemelerle uyum içinde olacağım”, çıkardığınız “kanunlarla uyumlu olacağım” şeklinde bir tefsir daha uygun düşer. Dahası, “uluslararası" vurgusu ile birlikte düşünüldüğünde “piyasa” ve “küresel güçlere” sizlerle uyumla çalışacağım, uluslararası müesses nizamın koruyucusu olacağım anlamını çıkarmamak  da pek olası gözükmüyor. AKP de aynı çevrelerle, ABD, AB, NATO, IMF, DB, OECD ile uyumlu çalışmayı taahhüt ettiğine göre ordu ile hükümet arasında geriye ciddi bir asimetri kalmıyor demektir.

Liberal demokrasi açısından yorumlanırsa, birlikte çizilse de daha önceki “kırmızı çizgiler” yerine, NATO ve hükümete endeksli böyle bir “yeni” duruşun daha demokratik bir tutum olduğu da söylenebilir.

Sözü çok uzatmadan, tüm bu sürecin küresel sermayenin “Türkiye operasyonu” olduğunu (en azından toplam operasyonun önemli bir parçası olduğunu), “yerli sermayenin” de buna uyarlandığını, operasyonun genel anlamda (basın-medya, eğitim, iç işleri-polis-valilik, YÖK, HSYK, Anayasa ve üst mahkemelere yönelik operasyonlarla birlikte) tüm kurumların “yenileşmesiyle” artık tamamlandığını, bundan sonraki tartışmaların “uygulamaya” yönelik “aile içi” çekişmeler şeklinde olacağını, Türk Ordusunun Libya, Suriye vb. gibi görevlerde çok daha fazla yer alacağını tahmin edebiliriz.

Bundan sonraki süreçte komşularla başımızın çok daha fazla belaya gireceğini ve ağrıyacağını da kestirmek zor olmasa gerek. Belki denebilir ki, “onlar dayanamaz, onun için çok da fazla kavga gürültü olmaz”. Böyle bir durumda, Suriye’nin, İran’ın, Irak’ın, Libya’nın dayanamadığı bir süreçte aynı zamanda “Türkiye de dayanamaz, teslim olmuştur” yorumu daha haklı hale gelmez mi?

“Eski” dinin ve cemaatlerin yerine yeni “din” ve yeni cemaatler… RP’nin yerine (yeni) AKP, yeni MEDYA, yeni CHP, yeni HSYK, yeni Anayasa, yeni Ordu…  Yeni Dünya Düzeni ve Yeni Ordu… Eski yeni süren NATO üyeliği… Somali’de, Balkanlarda, Afganistan’da, Lübnan’da, Libya’da, belki önümüzdeki günlerde Suriye’de, Yemen’de ve diğer bölgelerde birilerinin emrinde eski yeni ordu…

 “Eskisi iyi miydi”, “yenisi daha iyi mi”, “ben nerede duruyorum?” Bana sorarsanız diyeceğim, “para pul yeni dünya düzeni ve yeni ordular değil, insanlık kazansın” olacaktır. Ancak insanlık da durduk yerde kazanmıyor; sermayeyi, piyasayı, otokrasileri, savaş endüstrisini, savaşları, işgalleri değil; toplumları ve doğayı savunmak gerekiyor.

İlla da olacaksa yeni dünya düzeninin değil, halkın ordusu olması, toplumu ve doğayı savunan bir ordu olması gerekiyor.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>