YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HANIMEFENDİLER !
Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 22/05/2011 | Saat: 09:50

 

            Evet, hepimiz biliriz ki bir topluma, topluluğa ya da davetlilere  hitap edilirken; baylar, bayanlar, kıymetli misafirler, sayın misafirler, hanımefendiler ve beyefendiler… v.s. … v.s.. diye başlanır. Biz de bu gelenege tabi insanlarız ama  Seyhan İlçemizin Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu yöneticileri ve öğrencileri  bu ezberi bozmak için 6 aylık bir uğraş ve emek vermişler. Yaptıkları çalışmaların sonucunu paylaşma toplantısına katılan davetliler bu gerçeği görmüş olacaklar ki hemen hepsi konuşmalarına söz birliği etmişcesine… “Hanımefendiler” hitabı ile başladılar.

Tarih 16 Mayıs 2011 saat;15;00  Adana. Sadece,  “Hanımefendiler”.

            Hanımefendi. Kelime manası nedir? Ya da Hanımefendilik nedir? Kime Hanımefendi denir? Bunları tartışmayacağız. Hanımlar ya da beyler arasında sürüp gelen tartışmalar da  konumuz  değildir. Hani bir olayı bir olguyu anlatırken/ tarif ederken, tarif etmede güçlük yaşandığında “anlatılmaz, yaşanır” derler ya işte bunun örneğini yaşattı davetlilerine,  Hanımefendiler. Hanımefendileri tanımada zorluk çekmedik. Çünkü biz nasıl hanımefendi olunduğunu gözlerimizle gördük ve kulaklarımızla işittik. Konuşmaları ile davranışları ile kısacası yaşantıları ile pırıl pırıl 35 tane hanımefendiyi tanıma şansına sahip olduk. Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu bünyesinde.

            Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu, Adanamızın  hayli kalabalık okullarından biridir. Her kalabalık okul gibi bu okulumuzun da problemleri vardır. Ancak onca problemlerin üstesinden gelmeye çalışırken öğrencilerini eğitme görevinde de çoğu popüler okullarımızdan geride kalmayarak kendi belirlediği (okulun belirlediği misyon ve vizyon üzerinde bir kere daha göz atılması)  misyon ve vizyonu doğrultusunda, misyon ve vizyona   bağlı kalarak, yani “Misyonu; Bilgi ve birikimleri bir araya getirmek, beraber üretmenin ve paylaşmanın hazzını yaşamaktır”.Vizyonu; Kalitenin bir yaşam biçimi haline getirilmesine bilgi, beceri,deneyim ve etkinliğimiz ile liderlik etmektir”  cümlesinden hareketle bu 35 hanımefendinin eğitim etkinliği ile Adana’da kalitenin yaşam biçimi haline gelmesine liderlik ettiğinin kanıtıdır. Sonuçta 35 tane hanımefendi yetiştirdiğinin kanıtıdır. Eğitim yönünden müthiş bir boşluğa göz atıp bu alanın doldurulması için emek verdiğinin kanıtıdır.

Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan “Hanımefendiler Grubu Projesi”  Proje koordinatörü Sayın Suzan YAVUZ (Müdür Yardımcısı ve Türkçe Öğretmeni) tarafından  6 aylık bir zaman dilimine yayarak, öğrencilerin derslerine de engel olunmadan  01.12.2010-13.05.2011 tarihleri arasında planlanan ve eksiksiz bir şekilde uygulanan projede;

“İlköğretim 2.devre öğrencisi toplam 35 kız öğrenciye, ders dışında da çeşitli etkinlikler ve eğitim faliyetleri gerçekleştirilerek, onlara rollerine uygun davranış modelleri öğretme, sosyal- kültürel yönlerini geliştirme ve hayata dair tecrübelerini artırma, yaşadıkları ortamda bir birey olarak var olduklarını hissettirerek kendine güvenen, kendini, insanları ve doğayı seven,  zevk ve bilgi sahibi, eğitimli ve görgülü hanımefendiler yetiştirmek amacıyla, aşağıda belirlenen;

1-MASA HAZIRLAMA, sofra adabI

2-NEZAKET VE GÖRGÜ KURALLARI

3-kİŞİSEL BAKIM ve TEMİZLİK

4-SAĞLIK ve ergenlik dönemi

5-sınav kaygısı ile başa çıkma ve okul başarısını arttırma

6-güzel konuşma

7-adana arkeolojisi

8-kişisel marka ve KARİYER PLANLAMASI

9-hanımefendilerin özellikleri

10-müzik dinleme

11-ÇEVRE BİLİNCİ

12-ETİK,EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

13-EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

14-VÜCUDUMUZUN ENERJİSİ, 

Konularında, toplam 14 eğitmenden ;

1-prof dr. ahmet ünal (münih üni. eski anadolu dilleri eski başkanı)

2-doç. dr. mehmet cihan yavuz (çukurova üniversitesi karataş turizm ve otelcilik yüksekokulu seyahat işletmeciliği bölüm başkanı)

3-doç. dr. ferdi tanır ( türk/iş toplumsal destek merkezi başkanı – çukurova üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı ana ilim dalı öğretim üyesi )

4-YAR. DOÇ, DR. fatma büyükkaTRAN ( Ç. Ü. Eğitim fakültesi İLKÖĞRETİM bölümü öğretim üyesi)

5-YAR. DOÇ. HAKAN ÇUHADAR ( Ç. Ü. DEVLET KONSERVATUVARI öğretim üyesi)

6-VELİ BİLİCİ ( MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI)

7-ABDULCELİL TURGUT (  İLÇE M. E. MÜDÜRÜ)

8-ismail timuçin ( adana büyükşehir belediyesi tiyatro müdürü – tiyatro sanatçısı)

9-hülya kuş (Büyükşehir belediyesi çevre müdiresi)

10-elif güneĞi (gülpembe anaokulu müdiresi)

11-Dr. gülser erdem (Anestezi uzmanı – çukurova hastanesi)

12-emel büyükmertoğlu (şehit zafer oluk i. o. müd. yard.)

13-leyla çelik (BİYOLOG)

14-FATİH KINA ( YOGA EĞİTMENİ)

 

Dersler alınarak proje planlandığı sürede tamamlanarak raporu yazılmıştır.

Toplam 14 eğitim görevlisi tarafından eğitimler verilen ve sürekli veli ziyaretleri ile desteklenen bu çalışmada proje süresince Adana Acıbadem Hastanesi(Sponsor), Çukurova Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu Müdürlüğü, hiç bir karşılık beklemeden hizmete koşan eğitmenlerin katkıları ve ilk günkü şevk ve heyecanla eğitim almak, öğrenmek amacıyla salonlara koşan ve  öğrenmek isteği ile çarpan minicik yüreklerin sahibi  küçük hanımefendilerin  gözlerinden yayılan pozitif enerji ve sergiledikleri hal ve tavırlar takdire şayandır.

            Bu hanımefendilerin yetişmesinde emeği olan proje sorumlusu Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı ve Türkçe Öğretmeni Suzan Yavuz hanımefendiden bu projenin yalnız kalmaması için bir de  “Beyefendiler Grubu”  projesini kaleme almasını ve ardından da “Hanımefendiler ve Beyefendiler Grubu”  olarak 3. projenin   kız ve erkek  öğrencilere birlikte uygulanmasının yararlı olacağının davetliler tarafından gündeme getirilmesi, projeye dair hayranlık ifade eden tanımlar-kavramlar ve duygu yüklü ifadeler önemli bir eksikliğin tamamlanmasına dair mini bir beyin fırtınası uygulamasını gündeme getirmiş  gibiydi… Kısacası,  Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu Müdürlüğü olarak artık yeni projelere yelken açma zamanını bekleyeceklerdir. Yeni atılımlara dair  güç, enerji ve azim okul yönetiminde vardır.  

 

İlimiz Seyhan İlçesi Gülbahçesi Mahallesi 98 Sokak No:49 adresinde eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu  www.obed.k12.tr  adresindeki web sitesini de güncel hale getirerek bu ve benzeri çalışmalarına ait faaliyetlerini öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve Adanalı  hemşerileri ile paylaşarak çevreye ışık yayma ve lider olma  görevine devam edecektir.

            Not: İlgilenenlere örnek proje raporu  temin edilir.

 

Veli BİLİCİ

Adana Milli Eğ. Md. Yrd.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>