YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İZMİR DEVLET RESİM VE HEYKEL MÜZESİNDE SULUBOYA İLE ATATÜRK RESMİ ÇALIŞMASI
Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 03/04/2011 | Saat: 12:51

İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye'deki dört devlet müzelerinden birisi [1]. Konak'taki Atatürk Kültür Merkezi'nin yanındaki binasında, 1 Nisan Perşembe günü değişik ve çok güzel bir çalışma vardı. Suluboya Resim Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, derneğin kurucularından artist Atanur ve Asuman Doğan birlikte Atatürk'ün suluboya resmini yaptılar.

Üç katlı binanın ortasında yere yapıştırılan, şimdiye kadar üretilmiş en büyük suluboya kağıdına önce kara kalemle çizim yaptılar ve 2 saat gibi kısa bir zaman içinde, Atatürk'ün

görülen fotoğrafını yaptılar. Bir ara 14 yaşındaki oğulları Ata, tablonun üzerine bir bardak su döktüyse de sonradan bunun bir Nisan şakası olduğu anlaşıldı. Çalışmayı izleyen 200'ün üstündeki sanatseverler, alanın etrafında ve merdivenlerde idiler.

Aynı zamanda video ile gösterilen çalışmayı izleyenler, zaman zaman alkışları ile destek oldular. Bir ara Atanur, belki bir zaman gelecek Atatürk'ün resmini böyle açık mekanlarda yapamayacağız" dedi. Dileğimiz böyle bir şey olmaz ve 20nci yüzyılın en büyük lideri Atatürk, yeni yetişen gençlere ilham kaynağı olmaya devam eder.

Asuman ve Atanur, İzmir, İstanbul, Kanada, Ankara ve diğer şehirlerde ve New York'ta, sergileri ile tanınan çok başarılı ve değerli artistler. Büyük çocukları Çağıl halen Toronto'da sinema üzerine eğitim yapıyor, kız arkadaşı Nehir'le beraber. Onun için Doğan'lar, çocukları ile beraber uzun zaman yaşadıkları Vancouver'dan Toronto'ya taşınmışlar ama her sene en az 2 ay Türkiye'de kalıyorlar ve Güzelbahçe'deki bağlarında çalışmak fırsatını da buluyorlar.

Türkiye'yi çok seven ve 24 senelik evliliklerinde hala el ele dolasan çiftin ikinci çocukları Ata, çalışma sırasında katalog ve CD satarak katkıda bulundu, tabii uzun tartışmalardan sonra, hepimizin mutabık kaldığı %20'lik komisyonu %33.33'e çıkararak.

İzmirliler ve benim gibi dışarıdan gelen Müze ve Atatürk sevdalıları için muhteşem bir gündü. Doğan ailesini candan kutluyorum.

Yuksel Oktay, Guzel Bahce 3 Nisan 2011

[1] İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi 1954'de, Kültürpark'ta Galeri olarak açılmış ve 1973'te Konak'taki yeni binasına taşınmış. Galerinin tarihçesi de Cumhuriyet'in altın devri olarak nitelendirilen 1920’li yıllara gidiyor.

Ulusal Kurtuluş Savaşının hemen ardından, Büyük Atatürk 1923'te, Bursa'da yaptığı bir konuşmasında, "Bir Millet ki resim yapmaz, bir Millet ki heykel yapmaz, bir Millet ki tekniğin gereklerini yapmaz, o Milletin ilerleme olunda yeri yoktur" demiştir.

Bu hedefe uygun ilk etkinlik asker ressam Nazmi ÇEKLİ tarafından yapılmış ve İzmir'in kurtuluşu günlerinde, Kazım Karabekir başkanlığında yapılan İktisat Kongresi sırasında tablolarını sergilemiştir. Atatürk tarafından gümüş madalya ile ödüllendirilen N. Çekil’in bir tablosu beğenilerek Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü için satın alındı. Ardından bu hedefi iyi anlayan İzmir’li ressamlar, hemen çalışmalara başlamışlar ve ilk karma sergiyi 1927'de açmışlar ve bu günlere getirmişledir. Günümüzde İzmir'de üç Kültür Merkezi ve onlarca Galeri bulunmaktadır. Suluboya Resim Derneği 2000 senesinde kurulmuş ve bir çok etkinliğe katılmıştır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>