YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEŞİKTAŞ’TA ADLİYE’DE VE…ADLİYE’DE KAPI ÖNÜNDE…
Yazar: NURAY SOMER BOZBEY | Tarih: 20/03/2011 | Saat: 19:42

Çanakkale şehitlerini anma günüydü o gün.  Kalabalık bir grup olarak, sabahın erken saatlerinde, Beşiktaş Adliyesi kapısının önünde ÇEV ve ÇYDD üyelerinin yargılanmalarını izlemek üzere bizleri içeri almalarını bekliyorduk.

Önce avukatlar ve sanıklar içeri alındılar. Hemen hepsini, özverili çalışmaları nedeniyle tanıdığım  öğretim üyelerinin mübaşir tarafından içeri alınışlarını izlerken, “sanık” sözcüğünün onların saygın adlarının yanında ne kadar eğreti durduğunu düşündüm.

Küçük duruşma  salonu yirmi beş kişilikti ve hemen dolmuştu. Sanıklar için, belki de alışılmış bir öngörü ile, geniş bir oturma  yeri ayrılmıştı.  Ayakta kaldığımızı gören  bir sanık  beyefendi  ayağa kalktı, bana boş bir yer gösterdi ve hafifçe gülümseyerek,

“Bu bölümde boş yer var ama, sanırım buraya oturmak istemezsiniz” dedi.

Umarım ve dilerim, gelecekte o bölümdeki boş sıralar  da, bugünkü,  sanık benzerleriyle  doldurulmazlar.

Duruşma başladığında hakimlerin arkasındaki duvarda  asılı “Adalet Mülkün Temelidir” yazısının eskidiğini  fark ettim. Yıllarca yöneticilik yapmış olmamdan kaynaklanan bir titizlikle denetçi gözlerim yine görevdeydiler. Bekleme salonunda beklerken duvardaki “Büyük saat”in de çalışmadığını gözlemlemistim. Kim bilir, belki pili bitmişti, belki de zembereği boşalmıştı.

“Ah keşke” diye geçirdim içimden. “Keşke zamanı durdurmak mümkün olsa da, hatta 60 yıl  geriye sarabilsek de, herşeyi ‘sil baştan’ edip, bugünkü gelişmiş bilincimiz ve deneyimimizle, yıllar öncesi  kaldığımız yerden, yeniden başlayabilsek …”

Mahkeme başkanı, adreslerini, aylık gelirlerini de içeren sorularla sanıkların tek tek kimlik tespitini yaptıktan sonra, İstanbul Barosu Başkanı Prof Dr. Ümit Kocasakal, “Baro Yönetim Kurulu olarak mahkemeyi izleme talebi”ni bildirdi.

Hakim, “yazılı başvuruyla   yapılmış olması gerektiği”ni bildirerek bu istemi önce reddetti, fakat Başkan Kocasakal’ın israrı üzerine “bir gün önce yazılı olarak verildiği tespit edilen” bu istemi, kabul etmek zorunda kaldı.  

Sanık avukatlarının  savcılık iddianamesinde ileri sürülen kimi suçlamaların hukuka aykırı olduğu için iddianameden çıkarılmaları gerektiği, Türkan Saylan artık  hayatta olmadığı için, gıyabında suçlanamayacağı, usülsüz dinlemelerin kanıt olamayacağı ve benzer istemleri kayda geçirildi. Mahkeme Başkanı’na sorulan bir soruyu, hakimlerden birinin yanıtlaması karşısında,  Ümit Kocasakal’ın  mahkeme salonunda muhatabın, kanunun ilgili  maddesine  göre,  yalnızca mahkeme başkanı olduğunu anımsatması, salonda ufak bir gerginliğe neden oldu.

Mahkeme Başkanı  olmayan  hakim, Baro Başkanı’nın bu anımsatmasına, “Ben burada tuzluk gibi oturacak mıyım?” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Barosu’nun mahkemeyi izleme istemi ile savcılık iddianamesindeki hukuka aykırı bölümlerin, avukatların uyarıları üzerine çıkarılması istemi, verilen arada kabul edildi. Avukatların müvekkilleri ile yan yana oturmalarına  izin verilmeyen duruşma, gerekli hazırlıkların yapılmasi için öğleden sonraya ertelendi.

Boğucu ve kasvetli bir havanın egemen olduğu o küçücük salondan çıkıp, İstanbul Milletvekili Prof. Dr.  Necla Arat, Prof. Dr.  Aysel Çelikel ve diğer izleyicilerle dışarıya ulaşabildiğimizde, İstanbul'a sabah yağan yağmur dinmişti, çevreyi mis gibi bir toprak kokusu sarmıştı. Özgürce ve doyamaya doyamaya içimize çektik o havayı.  Hiç kimse konuşmuyordu ya da konuşamıyordu…

Hiçbirimiz konuşmuyorduk ya da konuşamıyorduk…

Kim bilir, belki de “sözün bittiği” denilen yer burasıydı, Beşiktaş’ta, Adliye binasının önü… [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>