YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Süte Bir Yasal Hile Daha!
Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 27/02/2011 | Saat: 23:52

Ambalajlı süt sanayicilerinin sözcüleri ”adi hileli” gıdalar ile ilgili verdikleri demeçlerde ‘’merdivenaltı’’ firmaları suçlayarak ‘’biz yapmıyoruz, onlar yapıyor ‘’diyor.

Dünya Gazetesi Yazarı Onkolog Dr. Sayın Yavuz Dizdar’ da -Ne menem şeymiş şu- ‘Ne merdivenmiş ki bu, altına bütün Türkiye sığar!’’ nüktesini köşesinde fırlatıyor. 2. Gıda Güvenliği Kongresinde ‘’Kendi varlığını “akredite toksikolog” olmasına dayandırmış Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Esat Karakaya?* ’’ nın kimyasalların toksikolojik etkilerini, insan sağlığına, dna’sına zarar verdiği konusunda geçmişteki makalesini okuduk ama ekmekten sonra ikinci besin maddesi süt ve süt ürünlerine veya diğer gıdalara katılan yasal katkı  maddelerinin insan sağlığına nasıl bir toksikolojik etkileri olabildiği konusunda bir klinik araştırmayı bizatihi yaptığını hiç okuyamadık.

Ne gerek var ki bizim ilim adamlarımızın gıda katkı maddelerinin insan sağlığına toksikolojik etkisinin,hücresel bazda bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasına.

Hatta ne gerek var, gıda katkı maddelerinin deney farelerine de ne gibi toksikolojik etkilerini araştırmaya.

Avrupa’da Efsa (Avrupa Gıda Güvenliği Kuruluşu ) nasıl olsa Gıda Endüstrisinin sipariş ettiği ‘’ ilimsel ‘’ araştırmalara göre karar veriyor. Bizim Ulusal Gıda Kodeks Komisyon üyelerimizde EFSA’nın yönergelerini alıp tercüme edip ‘’ Taslak ‘’ şeklinde elektronik postalar ile ülkemiz Süt Ve Süt Ürünleri Sanayicilerine, Gıda ile ilgili kanunla kurulmuş odalara  gönderip soruyor: Fikrinizi söyleyiniz.

Gıdaya izinli katkının adı yasal hile, izinsiz katkının adı ise ”Adi hile ”

Tüketicicler artık hangisinin adi hile, hangisinin yasal hile olduğunu da bilemez hale geldiler.

Yasadışı hile değil yasal hile, gıdaya sahte tat, sahte lezzet, uzun ömür verirken bunların gerçek toksikolojik, kontaminant araştırmaları yapılmadan insan ömrünü kısaltıyor.

Merdiven altı firmalar hem yasal hem de yasadışı hile yaptıklarından kolay yakalanıyorlar. Merdiven üstü firmalar için ise yasal hileleri onların % 68 kazanç sağlamaları için yeterli oluyor. Parakende açık süt satan geleneksel sütçülerimizin ‘’ süte su katma ‘’ onların yanında masum kalıyor. Süte kattıkları iddia edilen su parasal değerde hile oluştururken merdivenüstü süt ve süt sanayicilerinin yasal hileleri insan sağlığını tehdit ediyor.

Katkısız, karışıksız, ekşiyebilen yoğurt, bozulabilen süt istiyoruz diyor tüketiciler. Çiğ Süt, kendi ahtopot kollarına gelmediği, tüketiciye direkt gittiği takdirde bazen kendi bazen de kendi istihdam ettiği ‘’ bilim insanları’’ na sokak sütü dedirtiyor. Tüketici Ulusal Gıda Kodeks komisyonun Çiğ Süt üretimi, muhafazası, taşınması tebliğini okusa, görecek ki kendisine ulaştırılan çiğ süt, aynı şartlarda sanayicilere gidiyor.

Çiğ Süt Üreticilerinin tüketiciye hile yapma şansı yok! Her gün yüz yüze bakıyorlar

Hilenin yasalarını ambalajlı süt sanayicilerinin ‘’ Merdivenüstü firmaları ’’ adına –tüketiciler adına değil-resmi gazetemizin 7 Ocak 2010 tarihli sayısında Tarım Bakanlığı’na bağlı Ulusal Gıda Kodeks Komisyonunda yayınlandığını görünce çiğ süt üreticileri grubu olarak biz de bunun adına yeni bir ‘’yasal hile ‘’ dedik.

Süte bir bomba daha konuldu. Bu bombanın adı: E 961 NEOTAM

Ey tüketiciler bu yasal bombayı ambalajlı kutu süte koymayı yasallaştırmadan önce size sordular mı? Hayır! Siz kimsiniz ki? Siz tükettiğiniz süte ödediğiniz katma değer vergisi Süt sanayicilerinden daha fazla!

Bu yasal bombayı ambalajlı kutu sütün içine koymayı yasallaştırmadan önce biz orijinal üreticilere sordular mı? Hayır! Biz kimiz ki? Müstahsil makbuzlarında stopaj vergimizi peşin ödüyoruz. Biz maliyetine ve karın tokluğuna çalışıyoruz, süt sanayicileri yılın sadece dokuz ayında % 68 kazanç sağlıyorlar.

E 961 Neotam’ın insan sağlığına yararı isbatlanmamıştır.

E 961 Neotam’ın insan sağlığına zararlı olup olmadığı konusunda tıbbi bir klinik araştırma da yapılmamıştır. Efsa fareler üzerinde göstermelik denemeler yaptırmış olsa bile bunlar yetersizdir.

Ey Tüketiciler içeceğiniz kutu sütün ambalaj kutusunun üzerinde büyüteç kullanmadan görülebilinecek şekilde içinde ‘’ E 961 NEOTAM  var ‘’yazacakmı? Yoksa küçücük minnacık, ufacık, kimsenin göremeyeceği şekilde mi yazılacak?Yoksa bu E 961 NEOTAM yazısını görmeden mi yiyip, içeceksiniz!

Fikir Sahibi Damaklar Grubu ambalajlı gıda ürünlerinin etiketlerinin üzerindeki yazıların tüketicilerin okuyabilmeleri için ‘’ Büyüteç kampanyası’’nı geçtiğimiz yılda açtı. Süper marketlere  alışverişe gelen tüketicilerden bu büyüteçleri kullananlara‘’ Etiket Hafiyeleri’’ adını koydu. Tarım Bakanlığı’nın, tüketicilerin dikkatini çekmek için  başlattığı bu kampanya halen devam etse de Fikir Sahibi Damaklar Grubu ‘’ Etiket hafiyeleri’’ ne  vereceği  ‘’ Büyüteç ‘’ kalmadı. Ambalajlı kutu süt üreticileri süt kutuları üstüne şayet zahmet edip E961 NEOTAM yazısını minnacık yazacaklar ise yanında ‘’ Büyüteç ‘’ de dağıtmaları zorunlu hale getirilmelidir.

Peki E961 NEOTAM nedir? Lezzet artırıcıdır.

Peki benim süt ineklerim 140 bin yıldır lezzetsiz üretmiyorlardı da sütüm endüstrileşince mi lezzeti kayboldu.

Sütüm evde tencerede mi yoksa sanayicilerin kazanlarında mı kaynayınca lezzetini kaybediyor? Çiğ Süt Tüketicisi ev hanımlarımız bunu gayet iyi bilirler.

Sütün, süt türevi ürünlerin kilogramında 20 miligram, 32 miligram da olsa E961 Neotam’ın kullanımına süt ineklerim üzülüyor.

Peki ya ey tüketicilerimiz; Siz üzülmüyormusunuz? Siz kullandığınız markayı sorgulamıyormusunuz. Kullandığınız marka merdiven altı, merdiven üstü, köprü altı mamüllerinden de olsa  E961 Neotam’ı kullanmak ‘’yasal hile’’  haline getirilmiştir.

Ey Tüketiciler bizim ve sizin  yasal hileler için resmi kurumlar nezdinde uğraşılar beyhude Çare arama çabaları olacaktır!

Biz köylüler kutu süt kullanmıyoruz. Bize bir şey olmuyor!

Süt Tozunda kanserojen madde: Melamin. Biz yazdık.

Tarım Bakanlığı’ndan rica ettik: Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için dilekçeler gönderdik. Kutu sütte süt tozu kullanılmış ise etiketin üzerine süt tozundan yapılmıştır, çiğ sütten yapılmış ise çiğ sütten yapılmıştır yazılsın’’ dedik. Bir yıldır dinletemedik, uygulatamadık.

Bakın, kutu sütçüler ‘’Yasal  Hileleri ’’ yayınlatıyorlar, istedikleri katkıları da size yediriyorlar.

Biz sizin için Çareyi bulduk.

Çare ‘’ yasal hileli’’ ürünler değil, gerçek gıda maddesi olan ‘’Çiğ Süt ‘’ kullanın. Eviznizin içinde ne yiyeceğinize, ne içeceğinize siz karar verin. Özgürleşin. Katkılı değil katkısız çiğ sütü kaynatın için, yoğurdu,  peyniri kendiniz yapın.

Endüstrileşen gıda da ‘’ adi hile ‘’ nin takipçisi, önleyicisi zaten yasal kuruluşlardır.

‘’ Yasal Hile’’li katkı maddelerinin takipçisi, önleyicisi tüketiciler olmalıdır.

Nasıl mı? Yasal hileli ürünleri kimse yemez ise, içmez ise endüstriyelleşen gıda fabrikaları hiçbir katkı maddesini koyamaz.

Ey tüketici: Ekşiyen yoğurt, bozulabilen çiğ süt iste!

Senin ömrünü kısaltan uzun ömürlü değil senin ömrünü uzatan kısa ömürlü gıdaya ulaşma çabasında ol. Sen istersen bu bir hayal değildir.

*işaretli kısım Sayın Yavuz Dizdar’ın Dünya gazetesi yazısındaki cümlesinden alınmıştır.

http://groups.google.com/group/cigsutureticileriYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.bilgiagi.net/sute-bir-yasal-hile-daha/40162/)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>