YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AHİRET KARNESİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/02/2011 | Saat: 23:22

Hatırlarmısınız bilmem Ağustos 2009 tarihinde bir gün, o tarihte  mevcut Ordu Valisinin gazete manşetlerinde “Ordu Valisi ayakta teşaşür etmenin dinen caiz olmadığını söyledi“ diye verilen habere çok şaşırmıştık. Bu haberde şehrin Valisi sanki şeyhülislam gibi fetva verdiğine şahit olmuştuk. Bir Devleti temsil eden, şehrin  Valisinin böyle bir fetva vermesi, merkezi idarenin haberi olmadan, mümkün olmayacağını düşünmekteyim.

Bir insan kendi başına çıkıp böyle bir söz söylemesi ya birilerinin direktifi ile olur, veyahutta Sayın Vali, tribünlerden alkış alma sevdasına düşmüş olabilir diye düşünmekteyim. Bazı kesimler tarafından belki desteklenip ikbal bulurum düşüncesiyle hareket etmiş de olabilir kanısındayım. Fakat neresinden bakarsanız bakın Devleti temsil eden kişilerin kendiliğinden yapacağı bir davranış biçimi olmasa gerek.

Olayın yazılı ve görsel basın tarafından irdelenmesinin ardından Eylül ayında Valinin görevinden alındığını öğrendik. Görevden alınmasını da üzüntüyle izledim. Bu mevkide bulunan bir insanın, ne o sözü söylemesi gerekir, nede görevden alınması bence doğru bir tutum olmasa gerek.

Geçtiğimiz hafta bir başka olay gazetelerin iç sayfalarında  küçük haber olarak  verildi. Bu sefer bir başka Validen insanı çileden çıkaracak derecede  tribünlere yapılan konuşma olduğunu düşünmekteyim. Karne dağıtımı için komşu  vilayete gelen Başefendi beyin bulunduğu yörede, Kars Valisinin yaptığı açıklamayı okuduğum zaman  tüylerimin  diken diken olduğunu hissettim. 

Küçücük, fakat öğrenmeye çok müsait taze beyinlere sahip çocuklara, okudukları derslerden aldıkları notların çizelgesi olan “Karne” nin önemli olmadığını belirterek söylediği “ KARNELER ÖNEMLİ DEĞİLDİR ARKADAŞLAR, ESAS KARNE İNSANIN MAHŞER GÜNÜNDE ALACAĞI KARNEDİR” sözlerini hayretle okudum.

Ülkemin bir başka köşesindeki Devlet adına yapılan konuşma ile tarihe geçecek bir başka Vali. Bu sözleri kendi başına söylediğine inanmamaktayım. Bu sözler birileri tarafından söyletildiğine inanırım. Bu muhterem zat ayrıca  talebelere “AHİRETTE BİR HEDEFİNİZ OLSUN“ diye  hedef belirlemeside düşündürücüdür. Sorarım sizlere sizin ahirette bir hedefiniz varmı? Yoksa çok ayıp, mutlaka bir villa, bir küçücük gemi, ithalat ve ihracat konularında pay temin etmek için hedef belirlemekte yarar olduğunu düşünmekteyim.

Cumhuriyet döneminin hiç bir Valisi çocuklara ahirette bir hedef belirleyin dememiştir. Dünyadaki işleri dünya devleri olan ülkelere bırakmak gerekir, teknolojide geliştirmeyi, sanayide ilerlemeyi, sanat ve bilim konularında gelişmeyi bir kenara bırakıp sadece ahiretteki karnemiz için var gücümüzle çalışıp karnemizde “Ahiret Notlarımız” konusunda çok hassasiyet göstermemiz gerekir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına .[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>