YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR BAŞKA UCUBE
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 24/02/2011 | Saat: 17:47

Günlerdir gazetelerde ülkemi ilgilendiren konularda haberleri okumaya çalışmaktayım. Hoş bazı gazeteleri sadece bolca reklam sayfaları olduğundan almamaya özen göstermekteyim. Yatılı okulda okurken mutfak sorumlusu bir ahçımız vardı ismi Mehmet Usta idi. Bir de yemekhane sorumlusu Alman kökenli Corman isimli görevli bayan vardı. Mehmet usta yemekleri bizlere verirken  sevilmeyen yemeklerde, bilhassa papara yemeğinde, bol kepçe ile dağıtır, çok sevilen kızarmış patates ve kuru köfte yemeğinde ise az kepçe yemek dağıtılırdı.

Gazetelerde reklamlar arasında haber aramayı sevmemekteyim. Haber konularının yayın guruplarının çokluğundan mı nedir, magazin haberlerine kaymakta olduğunu görmekten rahatsız olduğumu söylemek isterim.  Radyoda eğitim gördüğümüz senelerde haberin ne olduğunu ve nasıl verilmesi gerektiği üzerinde bir kaç hafta bize sayın TOK ders vermişti. O derslere bakarak bu gün gazete sayfalarında reklamların arasında UCUBE olarak verilen haberlerin niteliği konusunda ciddi endişelerim vardır. 

Genelde sabahları banyoya girdiğimde bulmaca çözerim. BU nedenle bazen de gazeteleri bulmacaları için almaktayım ve bulmaca kısmını ayırdıktan sonra, kalan kısmını çöp sepetine atmaktayım. Sabahları güne başlarken cinayetleri okumaktan, trafik kazasında parçalanan insanların resimlerini görmekten usandığım için ekranlardan sabahları uzak durmak istemekteyim. Bir elimde ekmek diğer elimdeki bir çatalın üzerinde beyaz peyniri tam ağzıma atarken, ekranlarda kadın yatmış kanlar içinde kocası tarafından öldürülmüş görmek sizi nasıl etkiler bilmemekle birlikte hiç te hoş bir manzara olmasa gerek. Ne yemek yemekte iştah bırakmakta, nede güne başlamada takat kalmamakta.  

Bu nedenle hemen hemen her sabah Keman-i Bülbül-i Salih Efendiyi anarım. Bülbül-i Salih Efendinin doğum tarihi kayıtlarda bulunmamakta. Kimileri İstanbul'da doğduğunu söyler, kimileri ise Edirne’de doğduğunu iddia ederler. İstanbul'da bulunduğu senelerde konaklara musiki icraatlarına davet edilirmiş. Yaptığı besteleri ilk defa hep bu toplantılarda icra edermiş.  

Salih Efendinin esas hocasının kim olduğu bilinmemekle birlikte, yaptığı bestelerde beste tekniğini çok iyi kullandığı söylenir. Bazı plaklarda Salih efendinin Tanburi Cemil beye eşlik ettiği kayıtlardadır. Sesinin de sanatı kadar güzel olduğundan mı neden bilmem Bülbül-i Salih Efendi olarak anılır. Çok güzel keman çaldığından da Kemani Bülbül-i Salih Efendi olarak Türk Sanat Musiki içinde mutena bir yeri vardır. Bir müddet İzmir’de bulunmuş, daha sonraları Eskişehirde yaşamıştır.

Cumhuriyetin kuruluş tarihlerinde İstanbul'a gelmiş ve 1923 senesinde vefat etmiştir.  Güftesinin kimin tarafından yazıldığı bilinmeyen, Kemani Bülbül-i Salih Efendinin  Hüzzam makamında Curcuna Aksak Usuldeki aşağıdaki  şarkısını sabahları felaket tellallığı yapan televizyon yayınlarını izlerken hatırlarım ve şarkıyı anarım. 

Mahzun gönül heyhad şad olacak mı sanıyorsun,  Vah esef ah biçare gönlüm eyvah aldanıyorsun,  Bu kadar cevrü cefaya bilerek katlanıyorsun,                                                        Vah Esef ah biçare gönlüm eyvah Aldanıyorsun, Ben neden düştüm neden bilmem böyle bir ateş pareye,  Vah Esef ah bicare gölüm eyvah aldanıyorsun.

Gün geçtikce bu haberler artmakta, insanlar daha hırçınlaşmakta, toplum ahlakı yara almaktadır. Ekranlardan verilen olumsuz haberlerin yurdum insanının psikolojisini etkilediğine ve bilinç altında çöküntü yaptığına gönülden inandırım, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>